Premiér Heger dorazil na Ukrajinu, na stretnutie so Zelenským niesol konkrétny plán pomoci (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger, cesta do Kyjeva
Premiér Eduard Heger počas cesty vlakom do Kyjeva. Foto: www.facebook.com.
  • aktualizované 8. apríla 14:49

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa už nachádza na Ukrajine. Do hlavného mesta Kyjev cestoval vlakom spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom.

Konkrétne návrhy pomoci

Na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a premiérom Denysom Šmyhalom priniesol Heger konkrétne návrhy pomoci pre Ukrajinu. Informoval o tom vo svojom profile na sociálnej sieti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hegerov návrh pozostáva napríklad z toho, že chce pre Ukrajinu získať s pomocou Európskej únie (EÚ) európsku perspektívu za pomoci reformného tímu. „Ďalej ponúknuť možnosť prepravy obilnín do sveta, keďže Ukrajina je jedným z najväčších exportérov a prístavy jej zablokovalo Rusko,“ vysvetlil premiér. Heger chce tiež zvýšiť využívanie slovenského hubu humanitárnej pomoci.

Ukrajina potrebuje reformy

Ako ďalej na sociálnej sieti uviedol Heger, von der Leyenová a Borrell na rokovanie so Zelenským prišli s návrhmi na obchodnú a humanitárnu pomoc. Súčasťou týchto návrhov je podľa Hegera „ponuka možností na prepravu obilia, vrátane pšenice“.

Ukrajina je významným globálnym exportérom obilia a ruský útok na krajinu spôsobuje jeho nedostatok, najmä na Blízkom východe.

Heger dodal, že spoločne s predsedníčkou EK a šéfom diplomacie EÚ navrhol Ukrajine pomoc na jej ceste k užším vzťahom s 27-členným blokom vytvorením „reformného tímu“. Ukrajina podala žiadosť o prijatie za člena Európskej únie, ale naliehavo potrebuje reformy.

Eduard Heger, Ursula von der Leyenová, cesta do Kyjeva
Premiér Eduard Heger s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou počas cesty do Kyjeva. Foto: www.facebook.com.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerJosep BorrellUrsula von der LeyenováVolodymyr Zelenskyj