Mestá a obce prechádzajú k protestu, nesúhlasia s drastickými škrtmi a nelogickými rozhodnutiami vlády

VLÁDA: ¼udí v štichu nenecháme
Predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 16. augusta 11:15

Predstavitelia miest a obcí sa v utorok stretli v Banskej Bystrici na Námestí SNP na protestnom zhromaždení pod názvom Za stabilné a zdravé mestá a obce.

Zhromaždenie sa konalo v reakcii na nelogické rozhodnutia vládnych politikov a drastické škrty v príjmoch samospráv, pričom nasleduje po ukončení štrajkovej pohotovosti v júni.

Na zhromaždení sa v meste pod Urpínom zúčastnilo odhadom 150 až 200 protestujúcich, ktorým sa prihovoril riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondej Lunter a ďalší.

Dôstojné podmienky na rozvoj

Po vystúpeniach prečítala krajská poslankyňa a starostka obce Janova Lehota Božena Kováčová vyhlásenie určené vláde, v ktorom mestá a obce Banskobystrického kraja odmietajú nestabilitu, chaos a odpútavanie pozornosti od riešenia ich problémov zo strany štátu.

„Štát svojimi opatreniami porušuje rozpočtové pravidlá samospráv, nerešpektuje samosprávne kompetencie zastupiteľstiev. Vyhýba sa systémovým riešeniam, pričom robí len populistické rozhodnutia, ktoré v konečnom dôsledku nepomáhajú obyvateľom miest a obcí,“ uvádza sa vo vyhlásení, kde samosprávy konštatujú, že v tomto ťažkom období potrebujú od štátu pomoc.

Niektoré úrady sa zatvoria

Mestá a obce žiadajú, aby vláda SR podala záchranné koleso samosprávam, ktoré sú najväčšími zriaďovateľmi škôl, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb a tvoria životný priestor pre ich obyvateľov.

„Odmietame však od štátu pôžičky, ktorými budeme splácať nezodpovedné rozhodnutia vlády. Odmietame daňový mix, ktorý je pre našu ekonomiku nebezpečný kokteil financií. Odmietame žiť na dlh a požadujeme dôstojné podmienky pre rozvoj samospráv a život ich obyvateľov,“ uzatvárajú mestá a obce výzvu vláde SR.

„Znižovaním príjmov miestnej samosprávy sa automaticky znižuje štandard a množstvo služieb, ktoré sú im poskytované, či už ide o materské školy, základné školy, opatrovateľskú službu, infraštruktúru ako vodovody, kanalizácie, cesty a chodníky, ale aj kultúru a šport,“ uvádza osem regionálnych združení miest a obcí z Banskobystrického kraja, ktoré sú organizátormi protestného zhromaždenia.

Okrem predstaviteľov miest a obcí a zamestnancov úradov, pozývajú organizátori na zhromaždenie aj tých, ktorých sa škrty v komunálnych rozpočtoch dotknú najviac – samotných obyvateľov miest a obcí.

Pre konanie protestu niektoré úrady oznámili, že budú ich mestské alebo obecné úrady zatvorené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal KaliňákOndrej Lunter