Predstavitelia Grécka a Turecka absolvovali hodinové rokovanie, sú pripravení prekonať dlhodobé spory

NATO samit vo Vilniuse
Grécky premiér Kyriakos Mitsotákis a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na okraji samitu NATO v litovskom Vilniuse. Foto: Dimitris Papamitsos/Greek Prime Minister's Office via AP

Grécko je pripravené „obnoviť“ vzťahy so susedným Tureckom v snahe prekonať desaťročia trvajúce spory medzi týmito členskými štátmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Obnovenie grécko-tureckých vzťahov

V stredu to uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotákis, ktorý absolvoval hodinové stretnutie s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom na okraji samitu NATO v litovskom Vilniuse.

„Naše problémy sa zázračne nevyriešili. Dnešné stretnutie však potvrdilo môj zámer a zámer prezidenta Erdoğana obnoviť grécko-turecké vzťahy,“ povedal Mitsotakis novinárom s tým, že sa dohodli na pokračovaní kontaktov na vysokej úrovni. Ministri z oboch krajín by sa pritom podľa neho mali po lete stretnúť v gréckom Solúne.

Zníženie napätia medzi krajinami

Stredajšie rozhovory sa konali deň po tom, ako Turecko stiahlo svoje námietky proti členstvu Švédska v NATO a naznačilo ďalšiu ochotu znížiť napätie so západnými krajinami vrátane Grécka. Na samostatnom rokovaní vo Vilniuse sa v stredu stretli aj ministri obrany Grécka a Turecka, Nikos Dendias a Yaşar Güler.

Turecko a Grécko sa sporia o námorné hranice vo východnom Stredomorí. Tento spor má vplyv aj na nelegálnu migráciu do Európskej únie a práva na nerastné suroviny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kyriákos MitsotákisNikos DendiasRecep Tayyip ErdoganYaşar Güler
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy