Pred súd predstúpia šiesti obžalovaní v kauze Mýtnik, podľa prokurátora obrali štát o 45 miliónov eur

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V priebehu budúceho týždňa by na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici malo pokračovať hlavné pojednávanie v korupčnej kauze známej ako Mýtnik.

Konkrétne by v priebehu utorka 18., stredy 19. a štvrtku 20. októbra mali byť na programe výpovede šestice obžalovaných.

Obžalovaní vinnu odmietajú

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikateľ Jozef Brhel a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B.

K podanej obžalobe sa na predošlých pojednávaniach vyjadrili obhajcovia obžalovaných, ktorý prokuratúru kritizovali pre nekompletnosť dokumentu, neposkytnutie informácií o skutkoch, za ktoré sú trestne stíhaní obžalovaní, nerešpektovanie zdravotného stavu Jozefa Brhela staršieho vo väzbe a ďalšie skutočnosti. Po vyjadreniach advokátov všetci šiesti obžalovaní na výzvu sudcu zhodne uviedli vo vyhláseniach o vine a nevine, že sú nevinní.

Prokurátor v rámci prvého pojednávacieho dňa v pondelok (10. októbra) prečítal obžalobu na šesť osôb obžalovaných z piatich skutkov. Ide v nich o porušovanie povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti alebo o zločin prijímania úplatku.

„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby.

Machinácie pri verejných obstarávaniach

Predmetom obžaloby podanej už vo februári tohto roku je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne.

Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nasledovníčka Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeLenka WittenbergerováMilan GregaMiroslav VýbohRadko Kuruc
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR