Začal sa súd v kauze Mýtnik, advokáti Brhela hovoria o politickej objednávke

Michal Mandzák
Michal Mandzák, člen tímu obhajoby Jozefa Brhela. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 10. októbra 15:01

Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie v korupčnej kauze známej ako Mýtnik. Na pojednávanie sa dostavili všetci obžalovaní, sú medzi nimi aj podnikateľ Jozef Brhel a jeho syn Jozef.

Vytvorenie fiktívneho reťazca

Pred pojednávaním vyhlásil ich obhajca Michal Mandzák, že bude žiadať súd, aby neotvoril pojednávanie v tejto kauze, kým sa Generálna prokuratúra SR nevysporiada s trestným oznámením, ktoré pre dôvodné podozrenie z legalizácie príjmov z trestnej činnosti podal Mandzák minulý týždeň.

Podľa Mandzáka ide o podozrenie z vytvorenia fiktívneho reťazca, na začiatku ktorého bol obvinený Michal Suchoba, ktorý je v kauze Mýtnik kľúčovým svedkom. Na konci reťazca má byť výber hotovosti z bankomatu. Podľa obhajcu táto kauza súvisí s manipuláciou kauzy Mýtnik.

Nové zostavenie senátu

Obžalobe v tomto prípade okrem otca Jozefa Brhela a jeho syna Jozefa Brhela mladšieho čelia aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda.

Brhelov obhajca Lukáš Trojan namietal zaujatosť prokurátora Ondreja Repu v súvislosti jeho možného vzťahu so svedkami Ľudovítom Makóom a Bernardom Slobodníkom. Prokurátor uviedol, že nevidí a nevidel dôvod na vylúčenie, čo aj súd vzal na vedomie. Námietku vzniesol aj obhajca Mandzák, ktorý namietal nezákonné zloženie senátu.

Dôvodom malo byť, že až v pondelok informovali, že novým členom senátu sa stal sudca Rastislav Stieranka a tiež spôsob jeho určenia do senátu. Tento sudca nahradil sudcu ŠTS Jozefa Šutku, ktorý odišiel od 1. októbra na Najvyšší súd SR.

Tri znalecké posudky obhajoby

Pre dohodu o vine a treste nie sú podľa prokurátora splnené podmienky. Dohodu o vine a treste odmietli aj všetci obžalovaní. Prokurátor následne prečítal obžalobu na šesť osôb obžalovaných z piatich skutkov. „Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 milión eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby.

K obžalobe sa postupne vyjadrujú obhajcovia obžalovaných. Advokáti Brhela staršieho k prednesenej obžalobe okrem iného uviedli, že trestné konanie voči ich klientovi je založené jednoznačne na politickú objednávku, doteraz podľa nich neboli zadovážené žiadne objektívne dôkazy, škoda pri prvých dvoch skutkoch nie je správne stanovená a škody nie sú ustálené znaleckým konaním ani skúmaním.

Obhajca Mandzák predložil súdu aj tri znalecké posudky, ktoré si dala vypracovať obhajoba.

Kauza Mýtnik

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte vo februári v kauze Mýtnik obžalobu na šesť osôb pre päť skutkov. V jednom prípade ide o porušovanie povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, v ďalšom skutku ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, v zostávajúcich troch skutkov ide o zločin prijímania úplatku.

Predmetom obžaloby je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nasledovníčka Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií, alebo ovplyvňovania legislatívnych procesov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bernard SlobodníkJozef BrhelLenka WittenbergerováĽudovít MakóMichal MandzákMichal SuchobaMilan GregaMiroslav SlahučkaMiroslav VýbohOndrej RepaRadko KurucRastislav Stieranka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRŠpecializovaný trestný súd SR