Pojednávanie v kauze dvoch exfunkcionárok finančnej správy pokračuje, vypovedal aj Imrecze

František Imrecze
Bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 20. septembra, 14:49

Výsluchom bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho pokračovalo v utorok na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku hlavné pojednávanie vo veci dvoch bývalých funkcionárok Finančného riaditeľstva SR Denisy Ž. a Kornélie Č. Tie sú obžalované zo zločinu prijímania úplatku.

Predmetom obžaloby je podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podozrenie z prijatia úplatkov, ktoré mali súvisieť so zmluvnými vzťahmi a správou IT produktov na finančnej správe. Konkrétne podľa obžaloby Denisa Ž. prijala od podnikateľa Michala Suchobu prostredníctvom práve bývalého prezidenta finančnej správy Imreczeho sumu 30 000 eur a Kornélia Č. 20 000 eur. Obe obžalované pred súdom ešte v pondelok 19. septembra deklarovali svoju nevinu.

Exfunkcionárky sa bránia

Svedok na pojednávaní potvrdil verziu orgánov činných v trestnom konaní. „Samozrejme, trvám na tom, že to, čo som vypovedal pred súdom, je pravda,“ povedal pre médiá Imrecze. Doplnil, že spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní považuje za správnu.

Zároveň Imrecze povedal, že spôsob, akým odmenil dve obžalované exfunkcionárky „nebol šťastný“. To, že ony jeho tvrdenia odmietajú, považuje za ich absolútne právo. „Bránia sa,“ skonštatoval s tým, že stratégia obhajoby je vecou rozhodnutia každého stíhaného.

Bez dohody s prokurátorom

Imrecze, ktorý je takisto trestne stíhaný, zároveň opakovane odmietol, že by ho niekto nútil spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi. „Určite očakávam, že tá spolupráca bude pri nejakom finálnom účte zohľadnená v maximálnej možnej legálnej miere,“ uviedol s tým, že momentálne žiadnu dohodu s prokurátorom nemá. Dodal, že je pripravený pred súdom vypovedať aj v hlavnom procese v rámci kauzy Mýtnik.

Na súde vo veci ako svedok vypovedal aj podnikateľ Suchoba, ktorý je rovnako ako Imrecze v pozícii spolupracujúceho obvineného. S médiami však pri odchode z pojednávania nekomunikoval. Proces v tomto prípade by mal pokračovať 17. októbra.

V rámci akcie Mýtnik III obvinili orgány činné v trestnom konaní minulý rok bývalú riaditeľku odboru právnych služieb finančnej správy Denisu Ž. a bývalú riaditeľku odboru verejného obstarávania finančnej správy Kornéliu Č. Ďalšia obvinená v rámci akcie Mýtnik III, bývalá prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová vinu priznala a v rámci dohody o vine a treste jej súd uložil podmienečný trest.

Vo veci Denisy Ž. a Kornélie Č. súd už rozhodol o vine prostredníctvom trestného rozkazu. Keďže však obe podali proti rozhodnutiu odpor, bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeLenka WittenbergerováMichal Suchoba
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry