Prečo majú zápal močových ciest častejšie ženy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Urinal liek
Urinal liek

BRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) – Dôvod, prečo mávajú zápal močových ciest častejšie ženy, je jednoduchý: Ženy majú v porovnaní s mužmi podstatne kratšiu močovú rúru, ktorá má len 3-4 cm. Mužská močová trubica je niekoľkonásobne dlhšia, čo je aj podstatne náročnejšia ,,trasa“ pre baktérie, ktoré by sa chceli ,,vyšplhať“ nahor do močového mechúra. Okrem toho je z hľadiska anatómie ústie ženskej močovej rúry v porovnaní s mužským penisom bližšie ku konečníku, kde žijú črevné baktérie E-coli, ktoré zápaly močových ciest najčastejšie spôsobujú. Nuž, a v neposlednom rade svoju úlohu zohrávajú aj hormonálne výkyvy v ženskom organizme – zvýšená citlivosť na infekcie je počas menštruácie a tehotenstva. U budúcich mamičiek navyše svoju úlohu zohráva aj tlak dieťatka na močový mechúr.

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?

Tento zdravotný problém môže aj laik rozpoznať pomerne jednoducho: Neustále ,,tam“ musíte, močíte po troškách, dole vás to štípe a páli, v podbrušku máte bolesti. V závažnejších prípadoch ,,vyskočí“ aj teplota a človek cíti celkovú slabosť, únavu a ubitosť. Medzi príznaky cystitídy, zápalu sliznice močového mechúra, resp. uretritídy, zápalu močovej trubice, patrí aj zakalený moč alebo krv v moči.

Čo robiť v prípade akútneho zápalu močových ciest?

Infekciu močových ciest je väčšinou potrebné liečiť antibiotikami, preto treba vyhľadať lekára. V prípade výskytu krvi v moči a horúčky tak treba urobiť čo najskôr. Ak sú však príznaky miernejšie, je možné si na úvod pomôcť svojpomocnými opatreniami: V prvom rade treba piť tekutiny, akoby išlo o život. Počas úvodných hodín aspoň pol litra každú pol hodinu. Vhodné sú rôzne urologické čajové zmesi. Budete síce chodiť ,,na malú“ ešte častejšie, časté močenie však má svoj význam v podobe vyplavovania nežiaducich votrelcov z močového mechúra a močovej rúry. Proti bolesti a teplote si možno pomôcť analgetikami, napr. paracetamolom alebo ibuprofénom. Veľmi veľkou pomocou môžu byť kvalitné doplnky výživy obsahujúce extrakt z brusnice veľkoplodej – či už samostatne alebo ako podporná liečba pri užívaní antibiotík. Tieto trpkasté červené plody totiž znižujú schopnosť baktérií prichytiť sa na výstelku močových ciest, zvyšujú tak ich prirodzenú imunitu. Okrem toho spomaľujú rozklad vylúčeného moču a pôsobia aj ako silný antioxidant. Ich dávka v prípade akútnej infekcie však musí byť dostatočná: Vo vysoko koncentrovanom extrakte Urinal Akut od Walmarku (10 tabliet v balení) denná dávka zodpovedá 144 000 miligramom brusníc (jeden plný pohár).

Aká je prevencia zápalov močových ciest?

Odporúča sa piť veľa tekutín a dôsledne vyprázdniť mechúr po každom močení. Podľa možnosti nezadržiavať moč a pri močení netlačiť. Chrániť sa pred prechladnutím a prudkým striedaním teplôt, po stolici sa utierať spredu smerom dozadu a nosiť bavlnenú spodnú bielizeň (nie tango nohavičky). Niektorí odborníci odporúčajú aj ísť sa vymočiť bezprostredne po pohlavnom styku. Nepoužívajte na umývanie intímnych partií mydlo ani vaginálne dezodoranty. Stačí čistá

Viac na www.urinal.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať