Pre vysoké polohy Malej a Veľkej Fatry s Nízkymi Tatrami platí mierne lavínové nebezpečenstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lavína
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre nedeľu je vyhlásený 1. stupeň lavínového nebezpečenstva pre väčšinu horského územia. Mierne nebezpečenstvo, 2. stupeň, platí pre vysoké polohy Malej a Veľkej Fatry a pre Nízke Tatry. Nový sneh z poslednej periódy sneženia je vplyvom vetra nerovnomerne uložený hlavne na severných expozíciách.

V nedeľu ale na horách prevláda prudký severný vietor, ktorý previeva sneh späť na svahy južných orientácií. Lavínová situácia je preto veľmi variabilná. Pozor si treba dávať na snehové dosky a vankúše z nafúkaného snehu a to hlavne tesne pod hrebeňmi, sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch a muldách všetkých orientácií.

Silný vietor má fúkať počas celej nedele a tak lavínová situácia bude počas dňa stúpať. Lavíny je možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Väčšie spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

V nedeľu ráno bolo na horách prevažne polooblačné počasie, na vrcholoch Tatier jasno. Teplota sa pohybovala od -11 stupňov Celzia na vrcholoch, po -4 stupne Celzia na podhorí. Fúkal silný severný vietor o rýchlosti 10-15 m/s, v nárazoch do 20 m/s. Celú nedeľu platí výstraha 1. stupňa pred silným severným vetrom, ktorý v nárazoch môže dosahovať až 30 m/s (110 km/h).

Sneh je vplyvom vetra previevaný na záveterné expozície, kde vytvára snehové dosky rôznej hrúbky a tvrdosti. Na väčšine územia je sneh z poslednej periódy sneženia suchý, prachový bez podkladu. Preto lyžiarske túry aj pešia turistika sú značne obmedzené. Najviac snehu sa nachádza vo Veľkej a Malej Fatre, kde snehová pokrývka v polohách nad 1300 mn.m. dosahuje v priemere do 50 centimetrov.

Tendencia lavínového nebezpečenstva je vplyvom silného vetra stúpajúca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba