Pre euroval bude Slovensko vazalom, myslí si Richard Sulík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Richard Sulík Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Zmluva o založení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), tzv. trvalého eurovalu, ktorej návrh na stredajšom rokovaní schválila vláda, uvrhne podľa predsedu SaS Richarda Sulíka Slovensko do vazalstva.

Štát totiž podľa neho nebude mať právo veta pri rozhodovaní o poskytnutí finančnej pomoci konkrétnej krajine. Ako ďalej uviedol Sulík na stredajšej tlačovej konferencii, tzv. trvalý euroval zadlží každého občana Slovenska sumou takmer tisíc eur a nemal byť preto v aktuálnej politickej situácii schválený.

Takéto zásadné opatrenia na zabezpečenie hospodárskej politiky nesmie schvaľovať vláda, ktorá nemá na to mandát, ktorá nemá dôveru parlamentu,“ povedal Sulík.

Strana SaS preto podľa Sulíka zmluvu o založení trvalého eurovalu nepodporí, pričom parlamentné strany Smer, SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd označil za „koalíciu zradcov„.

Peniaze
Foto: SITA/AP

Svorne sa spojili v tom, že takúto zmluvu podporia. Môžeme sa poďakovať práve koalícii zradcov, keď s takýmto niečím budú súhlasiť a v podstate zadlžia Slovensko na dve generácie dopredu,“ konštatoval.

Predseda SaS vyčítal vláde taktiež aj to, že zmluvu o založení trvalého eurovalu nedala na medzirezortné pripomienkovanie s odôvodnením, že ide o dôverný materiál.

My tu zverejňujeme zmluvy na nákup toaletného papiera, ale utajujeme zmluvy za 6 mld. eur,“ uviedol Sulík. Pripomenul taktiež, že Slovensko bude spomedzi členských krajín eurozóny platiť najviac. „Sme najchudobnejšou krajinou eurozóny a budeme platiť najviac,“ konštatoval.

O navýšení základného imania permanentného eurovalu podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára už navyše nebudú rozhodovať národné parlamenty, ale Rada guvernérov, zložená zo šéfov národných centrálnych bánk. „Ak dôjde k rozhodnutiu na úrovni Rady guvernérov, že opätovne je treba euroval navýšiť, tak už to ani nebude potrebné dať schvaľovať v národných parlamentoch členských štátov eurozóny,“ konštatoval Kollár.

Za druhý nedostatok zmluvy o ESM označil chýbajúcu zmienku o účasti súkromného sektora na riešení dlhovej krízy konkrétnych krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita