Poslanci obmedzili lietajúcich profesorov len na tri úväzky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študenti podporujú učiteľov
Študenti Spojenej školy Novohradskej v Bratislave zorganizovali podujatie s názvom Pre všetkých ľudí, ktorí nie sú "nuly" a necítia sa ako "nuly". Podporili tak požiadavky učiteľov, ktorí chcú od vlády vyššie platy. Študenti rovnako vyjadrili nesúhlas s prerušením neobmedzeného štrajku odborármi a podpísali prehlásenie, že štrajkujú z vlastnej vôle a bez nátlaku. Do pondelkového štrajku sa zapojila aj viac ako polovica študentov bratislavského Gymnázia L. Novomeského na Tomašikovej ulici. Foto: Diana Černáková

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Vysokoškolskí učitelia môžu mať po novom najviac tri pracovné pomery, z toho iba jeden na plný úväzok. Vyplýva to z novely vysokoškolského zákona, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Návrh umožňuje niekoľko kombinácií pracovných pomerov vysokoškolských pedagógov: jeden na plný úväzok a k tomu žiaden, jeden alebo dva na čiastočný úväzok, prípadne žiaden na plný úväzok a jeden, dva alebo tri na čiastočný úväzok.

Pôvodne minister školstva Dušan Čaplovič navrhoval okresanie úväzkov na 69 hodín týždenne, aby obmedzil takzvaných lietajúcich profesorov. Nepáčilo sa mu, že učia na viacerých vysokých školách a nevenujú sa dostatočne vedeckej práci.

Učitelia budú môcť pracovať viac, kritizuje opozícia

Parlament
Foto: Ilustračné foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Ľubomíra Petráka to zmenil na najviac tri úväzky, z ktorých iba jeden môže byť hlavný. Opozícia ministrovi vyčíta, že novela sa minie s účinkom, keďže vysokoškolskí učitelia budú môcť po novom pracovať aj 119 hodín týždenne, čo je absolútne nereálne.

Čaplovič nepresadil ani predĺženie externého vysokoškolského štúdia. Jeho vládna právna norma predlžovala externé bakalárske štúdium z troch na štyri roky a magisterské z piatich na šesť. Minister školstva tak chcel dosiahnuť rovnakú kvalitu výsledkov vzdelávania.

Parlament však schválil pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Borisa Suska, podľa ktorého externistom potrvá bakalárske štúdium najmenej tri a najviac päť rokov. Podmienkou skončenia štúdia je získanie najmenej 180 kreditov. Pri magisterskom štúdiu bude externistom trvať štúdium minimálne dva a maximálne štyri roky a musia získať aspoň 300 kreditov.

Aj denní študenti zaplatia za štúdium v cudzom jazyku

Univerzita
Foto: SITA/Marián Peiger

Na základe novely bude môcť byť spoplatnené aj denné vysokoškolské štúdium, ak bude v inom ako slovenskom jazyku. Úpravou prechádza tiež systém habilitačných konaní a vymenúvania profesorov, v ktorých sa zavádza následná kontrola Akreditačnou komisiou.

Ak by vysoká škola v konkrétnom prípade nedodržala kritériá, na základe vyjadrenia komisie môže ministerstvo odňať škole právo vyučovať v danom študijnom programe.

Okrem toho doterajší zoznam študijných programov nahradí verejne prístupný register študijných programov ako informačný systém verejnej správy. Súčasne pre potreby rezortu a verejnosti vzniká aj register vysokých škôl, naďalej budú v prevádzke register zamestnancov a centrálny register študentov. Školy budú údaje v registroch aktualizovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Čaplovič