Poslanci neposunuli do druhého čítania novelu zákona o miestnych daniach a neuspel ani nový pamätný deň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Parlament, NR SR
Foto: archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR.

Poslanci Národnej rady SR do druhého čítania neposunuli novelu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Predkladateľom bola skupina poslancov Občiansko-demokratickej platformy, ktorá v návrhu žiadala, aby sa za psa z útulku zvierat alebo z karanténnej stanice nemusela platiť daň.

Chceli motivovať k adopcii z útulkov

Cieľom bolo motivovať budúcich vlastníkov a držiteľov psa, aby si ho zaobstarali z útulkov alebo karanténnych staníc, čím by sa znížil počet túlavých psov v útulkoch.

Útulky občianskeho združenia Sloboda zvierat prijali v roku 2021 až 7571 psov a mačiek v núdzi. Ide o zvieratá odchytené z ulíc alebo odobraté majiteľom z dôvodu zlej starostlivosti a týrania. Ich počet sa každoročne zvyšuje.

Návrhom zákona sme chceli docieliť, aby ľudia nových psov nekupovali, ale si ich adoptovali z útulkov. Adopciou psa z útulku sa zároveň znižuje pravdepodobnosť kúpy psa z množiarne psov,“ uvádza sa v návrhu, pod ktorým sú podpísaní poslanci Tomáš Šudík, Martina Brisudová, Kristián Čekovský, Jaromír Šíbl, Anna Mierna a Monika Kozelová.

Neuspel ani nový pamätný deň

Do druhého čítania neprešla ani novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Cieľom bolo ustanoviť nový pamätný deň – Deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených občanov na 12. apríla. Návrh do parlamentu predložili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti György Gyimesi, Gábor Grendel, Peter Pollák a Zita Pleštinská.

Z územia terajšej SR bolo v rokoch 1942 až 1948 z rôznych dôvodov odvlečených alebo násilne vysťahovaných zhruba 223-tisíc obyvateľov. Konkrétne išlo o 71-tisíc Židov odvlečených do koncentračných táborov v rokoch 1942 – 1944, takmer 90-tisíc Maďarov v rokoch 1946 – 1948 či 32 500 Nemcov v roku 1945,“ tvrdia predkladatelia. Podľa nich bolo taktiež cieľom novely zákona aspoň z časti sa vysporiadať s minulosťou a prispieť k historickému zmiereniu medzi štátotvorným národom a národnostnými komunitami.

12. apríl bol zvolený, pretože najväčší odsun obyvateľstva bol maďarskej národnosti, ktorej prvý transport z územia SR bol vypravený dňa 12. apríla 1947,“ tvrdia poslanci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna MiernaGábor GrendelGyörgy GyimesiJaromír ŠíblKristián ČekovskýMartina BrisudováMonika KozelováPeter PollákTomáš ŠudíkZita Pleštinská
Firmy a inštitúcie Národná rada SRObčiansko-demokratická platformaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSloboda zvierat