Porsche vybuduje na Slovensku centrum automatizácie a robotizácie, od vlády získa milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Porsche
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 9. októbra, 11:27

Spoločnosť Porsche Werkzeugbau, s. r. o. získa od štátu investičnú pomoc vo výške 2 mil. eur na vybudovanie nového centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby pri Hornej Strede. V stredu o tom rozhodla vláda.

Vytvorí aj pracovné miesta

Celkovo plánuje firma v rámci investičného zámeru vynaložiť do konca roka 2020 takmer 14 mil. eur a do roku 2023 vytvoriť 34 nových pracovných miest. Hlavnou činnosťou centra bude celý proces vývoja a overenia vyrobiteľnosti dielov a ich aplikácia pri vývoji a návrhu prototypov výrobných zariadení pre automobilový priemysel.

V novovybudovanom objekte sa bude realizovať vývoj ako aj testovanie prototypov automatizovaných liniek určených pre spájanie, lepenie, nitovanie a skrutkovanie podzostáv alebo celých zostáv dielov karosérií.

Súčasťou investičného zámeru bude aj vybudovanie výskumno-vývojového robotizovaného pracoviska. Plná výrobná kapacita centra by mala byť dosiahnutá na konci roku 2023.

Kruh riadenia kvality karosérie

Ambíciou závodu je podľa zverejnených informácií dosiahnuť tzv. uzatvorený kruh riadenia kvality karosérie, teda skutočnosť, že jedna dcérska spoločnosť garantuje technológiu na lisovanie dielov, ako aj neskoršiu montáž častí karosérií automobilov Porsche.

„Tým by vznikol synergický efekt vo forme zrýchlenia nábehu výroby, šetrenia nákladov a rýchlejšieho dosiahnutia požadovaného stupňa kvality. Takéto centrum by bolo v rámci Porsche Automobil Holding AG SE jediné a bolo by začlenené do existujúcej štruktúry Porsche Werkzeugbau, s.r.o.,“ uvádza sa v materiáli.

Porsche Werkzeugbau je súčasťou celosvetového producenta automobilov Porsche Automobil Holding. Jeho vlastníkom je Volkswagen. Hlavným predmetom podnikania vo výrobnom závode v Dubnici nad Váhom je výroba lisovacieho náradia pre automobilový priemysel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini