Volkswagen Slovakia bojuje o výrobu ďalšieho modelu, ktorý by dlhodobo zabezpečil pracovné miesta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volkswagen Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Volkswagen Slovakia stále bojuje o získanie výroby ďalšieho modelu. Ten by v bratislavskom závode dlhodobo zabezpečil pracovné miesta. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa spoločnosti Lucia Makayová, o prípadnom pridelení nového projektu sa finálne rozhodne počas plánovacieho grémia, ktoré sa koná vždy koncom roka.

„Sme odborne aj technologicky pripravení prijať nové produkty bez ohľadu na motorizáciu. Avšak aby sme boli úspešní, musíme preukázať, že sme efektívnejší a stabilnejší ako konkurencia,“ zhodnotila Makayová.

Na zvyšovaní efektivity závodu podľa nej priebežne pracujú a darí sa im v tejto oblasti vysielať pozitívny signál koncernu. Za prínos označila uzatvorenie kolektívnej zmluvy, ktoré dokazuje, že patria medzi stabilné a konkurencieschopné závody.

Nová kolektívna zmluva

Uzavretie novej kolektívnej zmluvy zahŕňajúcej garanciu zamestnanosti a postupné zvyšovanie miezd je jedným z kľúčových pilierov tzv. Plánu 2025. Ide o iniciatívu spájajúcu všetky aktivity automobilky, ktoré pomáhajú zvýšiť jej atraktivitu a konkurencieschopnosť pri rozhodovaní o pridelení výroby nového produktu na koncernovej úrovni. Súčasťou plánu je aj téma zlepšenia podnikateľského prostredia na Slovensku.

„Aj preto vyzývame vládu k väčšej stabilite a predvídateľnosti pri prijímaní zákonov. Privítali by sme opatrenia, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie na Slovensku, a tým podporia stabilitu pracovných miest,“ vyhlásila Makayová.

Ide napríklad o zníženie odvodového zaťaženia na strane zamestnávateľa ako aj zamestnancov, ktoré by prispelo aj k zvýšeniu ich čistých príjmov. Automobilka by ocenila aj zvýšenie flexibility pracovnej sily.

Produkujú vozidlá piatich značiek

Spoločnosť Volkswagen Slovakia vznikla v roku 1991, v súčasnosti ju tvoria závody v Bratislave, Martine a Stupave. Bratislavský závod Volkswagen Slovakia je jediným automobilovým závodom na svete, ktorý produkuje vozidlá piatich značiek pod jednou strechou.

Vyrába exkluzívne Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, ŠKODA Citigo a SEAT Mii. Viac ako 99 % produkcie smeruje na vývoz do 158 krajín sveta. V bratislavskom závode sa vyrábajú tiež prevodovky, v Martine komponenty pre prevodovky a v Stupave nástroje pre výrobu vozidiel.

V minulom roku automobilka vyrobila 408 208 vozidiel. Jej obrat dosiahol 10,4 mld. eur a zisk pred zdanením 301 mil. eur. Od svojho vzniku investoval Volkswagen na Slovensku vyše 4,5 mld. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Makayová