Francúzsko, Nemecko i Rusko vyjadrili po útoku v Londýne solidaritu Veľkej Británii

Útok v Londýne
ITN via AP

BERLÍN 22. marca (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril po útokoch pri britskom parlamente v Londýne podporu a solidaritu Británii.

„Terorizmus znepokojuje nás všetkých,“ povedal Hollande reportérom počas návštevy v meste Villepinte pri francúzskej metropole Paríž. „Francúzsko, ktoré bolo nedávno tak ťažko zasiahnuté (terorizmom), dobre vie, ako britský ľud dnes trpí,“ dodal prezident.

Hollande uviedol, že krajiny „musia spojiť všetky svoje možnosti a odpovedať na tieto útoky“. Podľa Hollanda „je jasné, že sa musíme zorganizovať na európskej úrovni aj mimo nej“. Francúzsky minister vnútra Matthias Fekl vyhlásil, že „napadnuté bolo miesto vyspelej demokracie“ a že Francúzsko je „samozrejme ochotné pomôcť“.

Steinmeier je otrasený

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo vyhlásení okrem iného napísala, že „so zármutkom sa dozvedela“ o incidente a v duchu je „s našimi britskými priateľmi a obyvateľmi Londýna“, najmä s tými, čo sú zranení.

Nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier vyjadril spoluúčasť všetkým, ktorých sa dotkli dnešné teroristické útoky v Londýne. „Správy o vražednom útoku v Londýne mnou otriasli,“ hovorí sa vo vyhlásení najvyššieho nemeckého predstaviteľa, ktoré zverejnili v Berlíne.

„V týchto hodinách sme ako Nemci osobitne spojení s britským národom,“ konštatoval Steinmeier a ubezpečil, že je myšlienkami pri obetiach a zranených, ako aj pri tých, ktorí smútia za blízkymi alebo sa o nich obávajú.

Trump sleduje vývoj situácie

Aj Biely dom odsúdil útoky autom a nožom v Londýne. Prezident Donald Trump podľa hovorcu Seana Spicera sleduje vývoj situácie.

Trump sa podľa hovorcu dnes telefonicky rozprával s britskou premiérkou Theresou Mayovou a povedal jej, že Biely dom oceňuje „rýchly zásah britskej polície a záchranárov“. Spicer dodal, že mesto Londýn a britská vláda majú „úplnú podporu“ Spojených štátov.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner oznámil, že USA sú pripravené pomôcť akýmkoľvek spôsobom. „Bezpečnosť amerických občanov v zahraničí je jednou z našich najvyšších priorít. Naše veľvyslanectvo v Londýne pozorne situáciu sleduje,“ dodal Toner.

Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti tiež vydalo vyhlásenie odsudzujúce dnešný útok pri britskom parlamente: „Ministerstvo stojí solidárne po boku našich priateľov v Spojenom kráľovstve a odsudzuje dnešný hrozný útok pri parlamente. Sme v kontakte s našimi britskými kolegami, monitorujeme tragické udalosti a pomáhame s prebiehajúcim vyšetrovaním.“

Mitterlehner odsúdil zákerný útok

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyjadrila solidaritu so zranenými pri útoku, ale aj sústrasť príbuzným, ktorých blízki tam zahynuli.

Zacharovová zdôraznila potrebu celosvetovej spolupráce v boji proti terorizmu. „Nerozdeľujeme terorizmus do kategórií; pokladáme ho za absolútne zlo. V týchto chvíľach, ako vždy, sme v duchu s britským ľudom, cítime jeho bolesť a znova sa prihovárame za nutnosť postaviť sa proti zlu,“ uviedla.

Útoky odsúdili aj Najvyšší rakúski ústavní činitelia najvyšší rakúski ústavní činitelia. Prezident Alexander Van der Bellen, kancelár Christian Kern, vicekancelár Reinhold Mitterlehner a predsedníčka parlamentu Doris Buresová vyjadrili prostredníctvom sociálnych sietí aj sústrasť pozostalým a spoluúčasť poškodeným. 

Odsudzujem stredajší útok v blízkosti britského parlamentu. Spolucítim s obeťami a ich príbuznými,“ formuloval rakúsky prezident.

V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf rakúskej vlády, spolkový kancelár Kern, kým jeho zástupca-vicekancelár Mitterlehner odsúdil „zákerný útok“ v Londýne. Buresová vyjadrila britskému kolegovi z parlamentu solidaritu a netajila, že ju útoky šokovali. Aj líder opozičných pravicovo-populistických slobodných z FPÖ Heinz-Christian Strache priznal, že ho útoky šokovali a rozosmútili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenAngela MerkelováChristian KernDonald TrumpFrançois HollandeFrank-Walter SteinmeierHeinz-Christian Strache