Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok

španielsko, polícia
Španielska polícia pomáha osobám, do ktorých vrazil terorista s dodávkou v barcelonskej ulici LAs Ramblas.18. august 2017 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 18. augusta, 13:26

BARCELONA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Katalánska polícia zabila piatich podozrivých v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony. Pri ďalšom pokuse o teroristický útok utrpelo zranenia aj šesť civilistov a jeden príslušník polície.

Do chodcov vrazili na osobnom automobile

Útočníci v španielskom pobrežnom mestečku Cambrils vrazili osobným automobilom do chodcov v blízkosti promenády. Pri incidente poškodili policajné auto a zranili šesť ľudí, medzi ktorými je aj muž zákona.

Katalánsky minister vnútra Joaquim Forn pre rádio Onda Cero uviedol, že páchatelia mali na sebe pripevnené falošné výbušniny, ktoré boli veľmi dobre vyrobené. Polícii sa podarilo určiť, že nejde o pravé nálože až pri ich bližšej obhliadke. Polícia všetkých piatich útočníkov zastrelila.

Stalo sa tak zhruba osem hodín po tom, ako dodávka v Barcelone vošla medzi ľudí, pričom zabila 13 z nich a okolo stovky zranila, asi 15 z nich vážne. Medzi mŕtvymi a zranenými sú podľa katalánskej polície občania 24 krajín.

Pokus súvisí s útokom v Barcelone

Úrady v súčasnosti pracujú s teóriou, že podozriví z Cambrils a útok v Barcelone súvisia so stredajšou explóziou v meste Alcanar, pri ktorej zahynula jedna osoba. Obyvatelia domu zrejme pripravovali výbušné zariadenia.

Tamojší minister vnútra Joaquim Forn pre rádio RAC1 v piatok uviedol, že oba útoky sú prepojené, no zatiaľ bližšie nešpecifikoval, čo ich spája. Potvrdil tiež, že vodič z Barcelony je stále na slobode. Polícia predtým informovala, že medzi dvoma zatknutými osobami vodič nie je.

Jedna žena podľahla zraneniam

Tamojší minister vnútra Joaquim Forn v piatok uviedol, že podozrivého zadržali v meste Ripoll. Prvých dvoch ľudí pritom zatkli vo štvrtok takisto v Ripoll a tiež v meste Alcanar, pričom ani jeden z nich nie je vodičom dodávky, ktorá vošla medzi ľudí na bulvári Las Ramblas. Informáciu potvrdili katalánske úrady.

Útok v španielskom pobrežnom mestečku Cambrils neprežila jedna žena.

Za akciami stojí Islamský štát

K útoku na rušnom bulvári Las Ramblas v Barcelone sa už prihlásila militantná extrémistická organizácia Islamský štát. Polícia v súvislosti s ním zatkla dve osoby, no šoféra sa zatiaľ nepodarilo zadržať. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát