Polícia prijala viaceré opatrenia k zvýšeniu bezpečnosti, Gašpar informoval aj o legislatívnych zmenách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Bezpečnostná situácia na Slovensku
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie ministra obrany SR, ministra vnútra SR, prezidenta Policajného zboru SR, námestníka riaditeľa SIS povereného výkonom právomocí riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) a predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť o bezpečnostnej situácii na Slovensku na Úrade vlády SR v súvislosti s atentátom na premiéra SR Roberta Fica v Handlovej. Bratislava, 19. máj 2024. Foto: SITA
Tento článok pre vás načítala AI.

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer-SD) informoval, že polícia prijala viaceré opatrenia v súvislosti so zvýšením bezpečnosti na Slovensku.

Hliadková činnosť policajtov na základných útvaroch bola zvýšená o 30 percent, preventívne prebiehajú prehliadky v priestoroch, ktoré by z nejakého dôvodu mohli byť ohrozené, rieši sa „všetko, čo sa vo verejnom priestore môže nazvať vulgarizmami alebo vyhrážkami„.

Vyše sto prípadov

Prípadov, ktorými sa polícia zaoberá, je viac ako sto, pričom v 48 prípadoch boli vznesené obvinenia. Poskytuje sa ochrana vybraným osobám medzi ústavnými činiteľmi a poslancami.

Gašpar to uviedol pre médiá po rokovaní parlamentného branno-bezpečnostného výboru, na ktorom boli poslancom poskytnuté informácie ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) a prezidentom policajného zboru Ľubomírom Solákom k súčasnej bezpečnostnej situácii na Slovensku a k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Rokovanie výboru prebiehalo v utajenom režime.

Súdržnosť medzi koalíciou a opozíciou

Poslanci koalície i opozície majú sami nahlasovať, ak sa stretnú s vyhrážkami či vulgarizmami voči sebe alebo ich rodine.

Súčasne podľa Gašpara dochádza k významnej spolupráci a zvýšeniu aktivít v medzirezortnom priestore, aby sa zachytili a riešili všetky problémy nielen bezpečnostných ministerstiev a zložiek, ale aj iným ministerstiev. Gašpar zároveň na schôdzi výboru vnímal súdržnosť medzi koalíciou a opozíciou.

Legislatívne zmeny

Predseda branno-bezpečnostného výboru informoval aj o pripravovaných legislatívnych zmenách v súvislosti so zvýšením bezpečnosti na Slovensku.

Hovorí sa o zákonoch, ktoré priamo súvisia so zabezpečením vnútornej bezpečnosti, prípadne vonkajšej bezpečnosti. Pod to si môžete podriadiť priestupkový zákon, ochranu osobnosti, Trestný zákon. Keď budú na stole konkrétne návrhy, čo vzišlo dnes vraj z uznesenia vlády, potom poďme o nich diskutovať,“ informoval Gašpar, ktorý vidí priestor aj na zmenu zákona o Policajnom zbore. Išlo by o možnosť rýchlejšie reagovať v prípade donucovacích prostriedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír SolákMatúš Šutaj EštokRobert FicoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SD