Podvodníci falšujú vakcíny proti koronavírusu, Rada Európy vydala odporúčania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcina, koronavirus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Rada Európy v súvislosti s nárastom prípadov falšovania vakcín proti koronavírusu a iných nelegálnych aktivít týkajúcich sa pandémie ochorenia COVID-19 vydala nové odporúčania vládam na základe Dohovoru o liekovej kriminalite. Informovala o tom Rada Európy.

Viacero pochybných aktivít

Jej výbor vo vzťahu k dohovoru navrhuje preventívne opatrenia v spolupráci s príslušnými odvetviami na posilnenie dodávateľského reťazca, zabezpečenie pravosti vakcín a zlepšenie opatrení na zneškodňovanie odpadu z vakcín proti koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Výbor tiež zdôrazňuje význam školení príslušných štátnych úradníkov, ako napríklad colníkov, policajtov či sudcov, ako aj význam zvyšovania povedomia verejnosti.

V doterajšom priebehu pandémie nastalo viacero pochybných aktivít v súvislosti s očkovacími látkami. Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer minulý týždeň uviedla, že identifikovala falošné verzie svojej vakcíny v Mexiku a Poľsku.

Špeciálne akcie predajcov

Na nelegálnom kybernetickom trhu, takzvanom darknete, zasa v marci zaznamenali viac ako 1200 účtov ponúkajúcich falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Ich predajcovia pochádzajú zväčša zo Spojených štátov amerických (USA), Ruska, ale aj európskych krajín ako Španielsko, Nemecko či Francúzsko.

Okrem toho sa objavili aj webové stránky, ktoré ponúkajú možnosť vytvoriť autenticky vyzerajúce negatívne výsledky testov. Dokumenty sú profesionálne vyrobené, vygenerovanie by nemalo trvať viac ako 30 minút a cena jedného je 25 amerických dolárov.

Predajcovia dokonca ponuky dopĺňajú aj o špeciálne akcie. Na jednom z fór boli v ponuke falošné výsledky testov, ktoré kupujúci získa do 24 hodín. V prípade, ak sa zákazník rozhodne kúpiť dva, tretí dostane zdarma.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Rada Európy