Podnikatelia sa dočkajú pomoci, ministerstvo hospodárstva spúšťa vyplácanie dotácií na nájomné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mnohí podnikatelia pomoc od štátu stále nedostali.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 17. decembra, 16:21

Ministerstvo hospodárstva SR opäť spúšťa vyplácanie dotácií na nájomné. Prevádzky, ktoré boli povinne zatvorené alebo bolo obmedzené ich fungovanie počas tretej vlny pandémie, už môžu podávať elektronické žiadosti. Aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze budú žiadať prostredníctvom prenajímateľov.

Pomoc dostávali aj v prvých vlnách

Podniky mohli o pomoc žiadať aj v prvých dvoch vlnách. Nárok na dotáciu na nájomné mali počas druhej vlny pandémie nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Doteraz rezort hospodárstva vyplatil na dotáciách na nájomné 147 miliónov eur,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Zároveň upozornil, že pri náznaku podvodného konania dotáciu rezort neschváli a postúpi ju príslušným orgánom.

Dotácia vo výške zľavy z nájomného

Ako informovalo ministerstvo hospodárstva, dotácia bude vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom. Najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť toto nájomné v rovnako vysokých pravidelných mesačných splátkach do 48 mesiacov.

„Je pre nás prioritou pomôcť čo najväčšiemu počtu podnikov. Požiadali sme preto Európsku komisiu o zvýšenie maximálnej výšky pomoci súhrne pre jednotlivé podniky podľa odvetví,“ konštatoval šéf rezortu hospodárstva. Podnikatelia môžu o dotácie žiadať do 28. februára 2022. Kompletné znenie výzvy je zverejnené na https://najmy.mhsr.sk/.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Matejková
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR