Podiel cestovného ruchu na slovenskom HDP by sa mal zvýšiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turistika, príroda
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Nová stratégia pre rozvoj cestovného ruchu do roku 2020, ktorú jej tvorcovia plánujú predstaviť začiatkom budúceho roka, by sa mala zamerať predovšetkým na rozvoji kúpeľníctva, agroturistiky či cykloturistiky.

Cieľom stratégie cestovného ruchu do roku 2020 má byť zvýšenie podielu turizmu na tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP). „Naša ekonomika je veľmi orientovaná na export, tým pádom sme veľmi citliví na externé ekonomické šoky,“ skonštatoval po stredajšom rokovaní s kľúčovými predstaviteľmi slovenského cestovného ruchu štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

Daňová politika má byť podľa Františka Palka spravodlivá

František Palko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V otázke daní je štátny tajomník opatrný. „Nie som zástancom toho, aby bola znížená daň z pridanej hodnoty na služby v oblasti cestovného ruchu. Som za to, že daňová politika má byť spravodlivá,“ uviedol.

Uvažuje však nad otvorením otázky daní a poplatkov pre mestá z hľadiska využívania kúpeľných služieb s tým, že vyzbierané peniaze by boli príjmom obcí. „To je téma, o ktorej sa budeme rozprávať aj s ministerstvom financií,“ dodal.

Nad zavedením rekreačných poukazov Palko zatiaľ neuvažuje. Ich zavedenie naopak podporuje prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky Stanislav Macko. „Nie je to totiž dopad na štátny rozpočet, je to dopad na podnikateľov,“ povedal Macko s tým, že v niektorých štátoch poukazy fungujú niekoľko rokov.

Podľa Macka nie je slovenský cestovný ruch v žiadnej kríze. „Naopak, cestovný ruch od roku 2009 z roka na rok má lepšie výsledky. To znamená, že štart je dobrý, len treba zrýchliť,“ skonštatoval.

Pripravovaný zákon je príliš prísny

Venovať sa podľa Macka treba aj novému zákonu, ktorý pripravuje ministerstvo životného prostredia. Ten je údajne príliš prísny. „Musí vyhovovať aj cestovnému ruchu, nemôže tu byť len holá ochrana krajiny a prírody. V Tatrách žijú ľudia, ktorí tam pracujú a my tam chceme rozvíjať cestovný ruch,“ povedal.

Nová stratégia má byť dokumentom, ktorého výsledky nezostanú len na papieri. „Budem rád, keď všetci pochopia, že dnes naozaj nepôjde o to, aby sme podporovali konkrétne podnikateľské subjekty, konkrétne hotely. Máme záujem o to, aby sme podporovali územia,“ uzavrel Palko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Palko