Aktualizované: Počet obetí výbuchu v petrohradskom metre stúpol, je známa totožnosť útočníka

Výbuch v petrohradskom metre
Polícia v uliciach mesta po výbuchu v petrohradskom metre. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované  4. apríla o 21:21

PETROHRAD 4. apríla (WebNoviny.sk) – Počet obetí bombového útoku v ruskom Petrohrade stúpol na 14. Petrohradské oddelenie ministerstva pre mimoriadne situácie zverejnilo aj zoznam zranených.

V zozname zranených, ktorý rezort postupne aktualizuje, je 51 ľudí, niektorí nie sú ešte identifikovaní, informovala agentúra TASS.

Gubernátor Petrohradu Georgij Poltavčenko uviedol, že medzi zranenými je aj 17 obyvateľov iných ruských regiónov a traja cudzinci – občania Bieloruska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Podľa Poltavčenka je 12 ľudí v ťažkom stave, 27 v stredne ťažkom.

K výbuchu v súprave metra došlo v pondelok o 14.40 h miestneho času (13.30 h SELČ), keď sa vlaková súprava nachádzala medzi stanicami metra Senné námestie a Technologický inštitút.

Výbušné zariadenie umiestnené pod hasiacim prístrojom sa našlo aj neďaleko stanice Námestie povstania. Bolo naplnené črepinami a malo ekvivalent jedného kilogramu TNT, teda trikrát viac, ako nálož, ktorá explodovala. Túto bombu sa podarilo bol zneškodniť.

Výbor štátnej bezpečnosti Kazašskej republiky (KNB RK) nevylúčil, že na útoku sa mohla podieľať teroristická organizácia Islamský štát (IS). Zástupca šéfa KNB RK Nurgali Bilisbekov uviedol, že „príznaky účasti IS priamo existujú“. Pripomenul, že s IS je spojených množstvo rôznych teroristických organizácii – veľkých i malých.

Údajne identifikovali útočníka

Štátny výbor národnej bezpečnosti (GKNB) Kirgizska už identifikoval osobu podozrivú zo spáchania teroristického bombového útoku v Petrohrade. Má ísť o 22-ročného Akbaržona Džalilova narodeného v Kirgizsku.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že odobrané vzorky DNA z pozostatkov podozrivého teroristu z miesta výbuchu sa zhodujú s genetickými stopami na batohu, ktorý obsahoval druhú, nevybuchnutú nálož. Tá bola objavená na neďalekej stanici metra Ploščaď vosstanija.

Neskôr ju zneškodnili pyrotechnici. Džalilov sa narodil v roku 1995 v kirgizskom meste Oš a neskôr získal ruské občianstvo.

Kirgizsko sa stráni Džalilova

Kirgizské ministerstvo zahraničných vecí však tvrdí, že hlavný podozrivý z útoku nebol občanom Kirgizska. Uviedli, že ide o etnického Uzbeka narodeného v kirgizskom meste Oš, ktorý ako tínedžer získal ruské občianstvo po svojom otcovi. Džalilov bol podľa vyšetrovateľov v ostatných rokoch zradikalizovaný islamskými extrémistami.

Džalilov sa podľa vyjadrenia kirgizského rezortu diplomacie narodil 1. apríla 1995 a „nikdy mu nebol vydaný kirgizský pas“. V roku 2011, keď dosiahol vek 16 rokov, mu úrady vystavili ruský pas a odvtedy oficiálne žil v Rusku. Bezpečnostné úrady v Kirgizsku už predtým identifikovali Džalilova ako podozrivú osobu.

Biografické údaje zozbierané zo sociálnych sietí naznačujú, že Džalilov sa zaujímal o islam, modernú hudbu a bojové umenie. Jeho strýko pre agentúru Reuters telefonicky povedal, že mladík bol praktizujúci moslim, ale nie „fanatik“.

Putin si uctil obete

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok večer miestneho času položil kvety k budove stanice petrohradského metra Technologický inštitút, neďaleko ktorej došlo k výbuchu v súprave podzemnej železnice. Informovala o tom agentúra TASS. Putin položil kyticu červených ruží na miesto, kde kvety zanechávajú obyvatelia mesta na pamiatku obetí útoku, na otázky novinárov neodpovedal.

Agentúra Interfax s odvolaním sa na prezidentovho hovorcu Dmitrija Peskova uviedla, že Putin následne prišiel do petrohradskej pobočky Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) na stretnutie so zástupcami FSB, ministerstva vnútra, ministerstva pre mimoriadne situácie a Rosgvardie (Národná garda), aby ho oboznámili s doterajšími poznatkami týkajúcimi sa výbuchu v metre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin