Aktualizované: Teroristický útok v Petrohrade. Metrom otriasla explózia (video)

Výbuch v petrohradskom metre
Zničený vozeň súpravy metra po výbuchu. Petrohrad, 3. apríl 2017. Foto: AP Photo/www.vk.com/spb_today via AP)
  • aktualizované 3. apríla 21:45

PETROHRAD 3. apríla (WebNoviny.sk) – Výbuch v petrohradskom metre si vyžiadal najmenej desať obetí na životoch a viac ako 20 zranených. Informoval o tom v pondelok Národný protiteroristický výbor (NAK).

Ruské ministerstva zdravotníctva uviedlo, že siedmi ľudia zomreli na mieste výbuchu, jeden zranený počas prevozu a dvaja po prevoze do nemocnice. Zranenia niektorých ľudí sú podľa NAK vážne a medzi zranenými sú aj deti.

Po výbuchu záchranné služby z podzemných staníc metra evakuovali vyše 1200 ľudí. O zranených a ich prevoz sa staralo vyše 40 posádok vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci. Nasadený bol aj záchranársky vrtuľník, informovalo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nevie o žiadnom zranenom občanovi.

Jeden výbuch, nie dva

NAK podľa agentúry Interfax súčasne potvrdil informáciu, že v petrohradskom metre došlo len k jednému výbuchu, nie k dvom.

Úrady po výbuchu uzavreli osem staníc metra, napísala agentúra Interfax. Podľa iných zdrojov boli po výbuchu uzavreté všetky stanice. K výbuchu došlo v čase, keď sa súprava metra nachádzala medzi stanicami Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut v centre mesta.

V súvislosti s výbuchom boli posilnené bezpečnostné opatrenia na petrohradskom letisku Pulkovo, ako aj v moskovskom metre a na moskovských letiskách.

Teroristický čin

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SKRF) kvalifikoval výbuch ako teroristický čin. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že vyšetrovatelia prešetria aj iné možné verzie tragickej udalosti.

Vyšetrovatelia, ktorý sa zaoberajú výbuchom, ocenili duchaprítomnosť vodiča vlakovej súpravy. Po explózii, ktorá nastala medzi dvoma stanicami, totiž v súlade s predpismi pokračoval v jazde do najbližšej stanice, čo umožnilo okamžite začať evakuáciu cestujúcich a prevoz zranených, informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na SKRF.

Interfax s odvolaním sa na svoj zdroj spresnil, že vo vozni metra vybuchla podomácky vyrobená bomba, ktorá zrejme obsahovala aj kovové súčasti. Sila výbuchu zodpovedala ekvivalentu od 300 do 500 gramov TNT.

Zdroj dodal, že výbušnina bola nastražená vo vagóne, nešlo teda o akciu samovražedného útočníka. Páchateľ alebo páchatelia mohli výbušninu aktivovať pomocou telefónu. Informoval o tom ruský denník Kommersant s odvolaním sa na vlastné zdroje.

Ďalšia výbušnina sa v pondelok našla počas bezpečnostnej prehliadky na stanici metra Ploščaď vosstanija. Výbušné zariadenie bolo nastražené pod hasiacim prístrojom. Potvrdil to Národný protiteroristický výbor (NAK) s tým, že výbušnina obsahovala kovové súčasti na zosilnenie ničivého účinku.

Pátrajú po dvoch osobách

Ruská polícia vyhlásila pátranie po dvoch osobách, ktoré sú podozrivé z prípravy útoku. S odvolaním sa na zdroje v bezpečnostných zložkách o tom informovala agentúra Interfax.

Zdroj spresnil, že jedna z hľadaných osôb uložila výbušninu vo vagóne metra a druhá osoba ukryla inú nálož pod hasiaci prístroj na stanici metra Ploščaď vosstanija. Kým prvá nálož explodovala, druhú výbušninu sa podarilo včas nájsť a zneškodniť.

Po výbuchu v metre, ku ktorému o 14.40 h miestneho času (13.40 h SELČ), začala cestná doprava v Petrohrade kolabovať a na cestách sa vytvárali kolóny áut. Úrad gubernátora oznámil, že pozemná verejná doprava v Petrohrade je až do polnoci bezplatná, pričom časť liniek kopíruje aj trasy metra. Päť liniek petrohradského metra využijú denne asi dva milióny cestujúcich.

Nemenované zdroje ruského denníka  Kommersant uviedli, že za výbuchom sú zrejme extrémisti, „pričom nie nevyhnutne tí“ z džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Spresnili, že útok „mohol byť spáchaný nacionalistami“ z tzv. blízkeho zahraničia.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy okrem toho citovala vyhlásenie generála v zálohe ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Aleksandra Michajlova, podľa ktorého do výbuchu v metre môžu byť zapletení občania Ukrajiny.

Za možných podozrivých označil aj radikálnych islamistov či predstaviteľov ruskej tzv. mimosystémovej opozície. Ide o opozičné skupiny nesúhlasiace so súčasnou vládou, ale neschopné dosiahnuť zmeny, keďže nemajú podporu širšej verejnosti.

Putin bol v Petrohrade

V ruských médiách sa objavili aj špekulácie, že výbuch bol „starostlivo naplánovaný a načasovaný“ práve na pondelok, keď bol v Petrohrade ruský prezident Vladimir Putin.

Putin sa mal v okamihu výbuchu nachádzal na predmestí, kde sa mal stretnúť s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ale medzičasom už odcestoval, povedal jeho hovorca Dmitrij Peskov.

Mesto Petrohrad v súvislosti s tragédiou vyhlásilo trojdňový smútok. Rozhodol o tom gubernátor mesta Georgij Poltavčenko.

Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill odslúži v utorok dopoludnia zádušnú omšu za obete výbuchu v petrohradskom metre. Omša sa začne o 10.00 h miestneho času (09.00 h SELČ) v jednej z kaplniek Chrámu Krista Spasiteľa v Moskve, informovala agentúra Interfax.

Podobné obrady sa uskutočnia v utorok aj v Chráme sv. Izáka v Petrohrade, uviedla agentúra RIA Novosti.

В Петербурге на станции „Технологический институт“ произошёл взрыв в вагоне метро. pic.twitter.com/vx3PoLbCgJ

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovVladimir Putin