Počet interrupcií sa znižuje aj bez sprísňovania zákonov, finančná pomoc od štátu sa ukázala ako efektívnejšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ultrazvuk, potrat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Finančná pomoc štátu je pri znižovaní umelých potratov lepšia cesta ako reštrikcie. Podľa poslancov Národnej rady SR Kristiána Čekovského a Andreja Stančíka (obaja OĽaNO) to ukazuje aj ich zníženie o 15 percent.

Ako doplnil Čekovského asistent Martin Kalužák, v roku 2020 bolo na Slovensku vykonaných 6177 umelých prerušení tehotenstva a vlani ich bolo o 928 menej a lekári vykonali 5249.

Tehotenský príspevok pomohol

„Počet interrupcií sa aj bez sprísňovania podmienok k ich prístupu dlhodobo znižuje, a to je potešujúca správa. Zavedením tehotenského príspevku vo výške takmer 300 eur mesačne ešte pred narodením dieťaťa sme pravdepodobne zvýšili aj motiváciu niektorých žien v ťažkej životnej situácii, aby sa svoje dieťa rozhodli priniesť na svet,“ vyzdvihol Čekovský.

Zákazy nie sú tou správnou cestou

Stančík zhodnotil, že cestou nie sú zákazy a obmedzovanie prístupu k interrupciám, ale podpora tehotných žien, aby sa svoje deti rozhodli vynosiť.

Obaja poslanci sú tak pripravení podporiť v parlamente aj ďalšie návrhy, ktoré podporia pôrodnosť a sociálnu stabilitu rodín vrátane plánovaného zvyšovania prídavkov, či daňového bonusu pre pracujúcich rodičov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej StančíkKristián Čekovský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti