Po nezvestných z bane Pinowek už kvôli výbuchom nepátrajú, záchranné práce boli nebezpečné

Pniowek
Záchranári pred uhoľnou baňou Pniowek. Foto: SITA/AP

Poľské úrady v piatok zastavili pátranie po siedmich baníkoch a záchranároch, ktorí sú nezvestní po stredajších výbuchoch metánu v uhoľnej bani Pniowek. Stalo sa tak po tom, čo vo štvrtok v noci nové výbuchy zranili 10 záchranárov, ktorí sa pokúšali vytvoriť bezpečné podmienky pre pátranie.

Úrady sa rozhodli stiahnuť všetky záchranné tímy a uzavrieť hrádzou oblasť opakovaných výbuchov v bani, kde sa predpokladá, že sú nezvestní.

Šéf bane v obci Pawlowice, ktorú prevádzkuje ťažobná spoločnosť JSW, Tomasz Cudny viedol, že toto veľmi náročné rozhodnutie urobili pre obavy o zdravie záchranárov. Hrádza má dočasne uzavrieť zónu výbuchov od zvyšku bane z bezpečnostných dôvodov a tiež má pomôcť zlepšiť atmosféru a bezpečnostné podmienky v danej zóne, vysvetlil pre agentúru AP hovorca JSW Slawomir Starzynski.

Stredajšie výbuchy si vyžiadali päť mŕtvych baníkov a desiatky zranených. Dvadsaťpäť ľudí je podľa JSW ešte stále v nemocnici, z toho deviati sú vo vážnom stave. Po štvrtkových výbuchoch skončilo v nemocnici sedem ľudí, z toho traja sú vo vážnom stave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom