Platy sa poslancom neznížia. Kapry si svoj rybník nevypustia, reagoval Matovič (video)

NR SR: Rokovanie 72. schôdze
Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 31. marca 12:44

Návrh lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča na zníženie platov poslancov v piatok v Národnej rade SR neprešiel do druhého čítania. Za jeho posunutie v legislatívnom procese hlasovalo 33 poslancov, 42 bolo proti, 43 sa zdržalo.

Spoľahlivé hlasovacie stroje

Matovič predpokladal, že poslanci si na svoje platy siahnuť nedajú. Ako ďalej uviedol na piatkovej tlačovej besede, kapry si svoj rybník nevypustia.

„Všetky politické strany si myslia, že je správne, aby poslanci mali päťtisícové platy bez ohľadu na to, kto sa snaží a kto sa nesnaží. Bohužiaľ, v parlamente sú desiatky poslancov, ktorí prídu len na hlasovanie, nevykonávajú žiadnu poslaneckú činnosť a len hlasujú ako opičky, ako im predseda prikáže, aby aj nabudúce boli na kandidátke,“ tvrdí Matovič. Takýchto poslancov zároveň nazval spoľahlivými hlasovacími strojmi.

Priestor na finty už nie je

Matovič zároveň informoval, že návrh na zníženie platov poslancom už v tomto volebnom období nepredloží.

„Už priestor na finty nie je, lebo už na predošlej schôdzi sa hlasovalo o znížení platov poslancom, len iným spôsobom a ja som vtedy využil, že som návrh podal tesne pred tým, ako sa o tom hlasovalo a aby som sa vyhol šesťmesačnej dobe. Tým pádom toto bol posledný pokus v súčasnom volebnom období, ktorý sa dá zrealizovať. Už sa to nedá podať,“ vysvetlil líder OĽaNO.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Matovič navrhoval, aby sa základný plat poslanca znížil na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve zo súčasného trojnásobku. Zároveň chcel zaviesť možnosť, aby strany mohli doplácať svojim poslancom podľa ich aktivity. Cieľom je podľa neho ušetriť verejné zdroje a zároveň motivovať poslancov k väčšej aktivite.

„Na základe vlastnej skúsenosti s financovaním nášho politického hnutia OĽaNO vieme, že príspevok politickým stranám je zbytočne štedrý. Zároveň platí, že ľudia cítia veľký pocit nespravodlivosti, ak na vlastné oči vidia poslancov, ktorí nevykazujú žiadnu reálnu aktivitu, zjavne chodia len na hlasovania, ale berú zhruba päťtisícový plat,“ zdôvodnil Matovič.

V novele zároveň navrhoval, aby boli politické strany povinné v posledný deň každého kalendárneho mesiaca zverejňovať na svojom webovom sídle zoznam poslancov, ktorým vyplatili mesačný príplatok k platu. Mali pritom presne uviesť výšku príplatku aj s dôvodmi, pre ktoré ho poskytli. Účinnosť novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky navrhoval Matovič od 1. júna 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti