Peskov uznal značné straty ruských síl na Ukrajine, označil to za obrovskú tragédiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peskov, Putin
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Foto: archívne, SITA/AP.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uznal značné straty ruských síl na Ukrajine. Pre Sky News, v prvom vysielanom rozhovore pre západné médiá, to nazval „obrovskou tragédiou“.

Situácia v Mariupole a v meste Buča

Ruské sily podľa neho robia všetko, čo môžu, aby ukončili „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako Kremeľ nazýva inváziu na Ukrajinu. Moskva dúfa, že v blízkej budúcnosti „operácia dosiahne svoje ciele alebo ju ukončia rokovania medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou“, vyjadril sa Peskov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Bombardovanie nemocnice v Mariupole či overené fotografie a satelitné snímky pozabíjaných civilistov v uliciach ukrajinských miest Peskov označil za falošné a poprel, že by s nimi ruská armáda mala niečo dočinenia. Situácia v meste Buča, kde po odchode ruských síl zostalo mnoho mŕtvych, je podľa neho „dobre zinscenovaná narážka, nič iné“.

Podmienky pre pokračovanie rokovaní

Odchod ruských vojakov z oblastí Kyjeva a Černihiva je „akt dobrej vôle“, povedal tiež Peskov. Jeho cieľom bolo podľa jeho slov znížiť napätie v regiónoch a ukázať, že je Rusko pripravené vytvoriť pohodlné podmienky pre pokračovanie rokovaní.

Kremeľský hovorca tiež hovoril o Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej cieľom je podľa neho konfrontovať Rusko. Aliancia sa podľa neho posilnila a Rusko musí vybalansovať situáciu a prijať dodatočné opatrenia, ktoré by zaistili jeho bezpečnosť. Ďalšie opatrenia by muselo Rusko prijať aj ak by sa k NATO pridali Švédsko a Fínsko, dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij Peskov