Pápež počas štedrovečernej omše odsúdil túžbu po moci, vojnu, chudobu aj chamtivý konzum

Pápež František, štedrovečerná omša
Pápež František počas štedrovečernej omše v Bazilike svätého Petra. Vatikán, 24. december 2022. Foto: Vatican Media via AP.

Pápež František počas štedrovečernej omše pokarhal tých, ktorí bažia po bohatstve a moci na úkor zraniteľných a odsúdil vojnu, chudobu a chamtivý konzum.

Ježišove prvé hodiny v jasliach

Na vianočnej bohoslužbe v Bazilike svätého Petra, na ktorej sa v sobotu zúčastnilo zhruba 7 000 veriacich, kázal o pokore odkazujúc na Ježišove prvé hodiny v jasliach.

„Zatiaľ čo sa zvieratá kŕmia vo svojich stajniach, muži a ženy v našom svete vo svojom hlade po bohatstve a moci požierajú aj svojich susedov, svojich bratov a sestry. Koľko vojen sme videli! A na koľkých miestach sa aj dnes s ľudskou dôstojnosťou a slobodou zaobchádza s opovrhnutím,“ vyhlásila hlava katolíckej cirkvi.

Svet bažiaci po peniazoch

„Ako vždy, hlavnými obeťami tejto ľudskej chamtivosti sú slabí a zraniteľní,“ povedal pápež, pričom neuviedol žiadny konkrétny konflikt alebo situáciu.

Svet bažiaci po peniazoch, moci a potešení aj tieto Vianoce, podobne ako v prípade Ježiša, nemá miesto pre najmenších, povedal František s tým, že myslí „predovšetkým na deti pohltené vojnou, chudobou a nespravodlivosťou“.

Pápež tiež povedal veriacim, aby sa nenechali premôcť strachom, rezignáciou alebo skľúčenosťou, pretože Ježiš ležiaci v jasliach ukazuje, kde „nachádzame skutočné bohatstvo života: nie v peniazoch a moci, ale vo vzťahoch a osobách“. Zároveň ľudí vyzval, aby „nenechali tieto Vianoce prejsť bez toho, aby urobili niečo dobré“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František