Pápež František povedie záver rozlúčky s kardinálom Tomkom, jeho pozostatky potom vystavia aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PÁPEŽ: Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii
Pápež František. Foto: archívne, SITA/AP.

Svätý Otec sa osobne zúčastní na poslednej rozlúčke so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom, ktorá bude vo Vatikáne vo štvrtok 11. augusta o 11:00 hodine.

Zádušnú svätú omšu bude viesť kardinál Giovanni Battista Re, záverečný rozlúčkový obrad vykoná osobne pápež František. Informuje o tom v tlačovej správe Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Svätý Otec vykoná rozlúčkový obrad

Hlavný pápežský ceremoniár Mons. Diego Ravelli prostredníctvom Tlačového strediska Svätej stolice informoval, že pohrebnú svätú omšu o 11:00 pri Oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra bude celebrovať dekan Kardinálskeho kolégia kardinál Giovanni Battista Re spolu s kardinálmi, arcibiskupmi a biskupmi.

Na záver eucharistického slávenia bude Svätý Otec František predsedať obradu posledného odporúčania (Ultima Commendatio) a rozlúčky (Valedictio).

Prídu aj slovenskí biskupi

Na slávnosti sa podľa KBS zúčastnia aj slovenskí biskupi. Podľa informácie veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho príde slovenský biskupský zbor do Ríma vládnym špeciálom, ktorý následne prepraví telesné pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka do jeho rodnej vlasti.

Vo Vatikáne bude pohreb kardinála Jozefa Tomka prebiehať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätej omši pri Oltári katedry v zadnej lodi chrámu zvyčajne predsedá dekan kardinálskeho zboru. Slávi sa v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby.

Niekoľkodňová rozlúčka na Slovensku

Podľa harmonogramu zverejneného Tlačovou kanceláriou Konferencie biskupov Slovenska sa niekoľkodňová rozlúčka Slovenska začne v piatok a sobotu od 9:00 do 12:00 v bratislavskej Katedrále sv. Martina. Vystavenie pozostatkov ukončí slávenie sv. omše, ktorá sa uskutoční v piatok i v sobotu o 12:00.

Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský pozýva všetkých uctiť si zosnulého kardinála Tomka.

„Vyjadríme našu vďačnosť Pánovi za dar života pána kardinála Jozefa Tomka našimi modlitbami a prosme pre neho o večné šťastie v nebeskom domove aj obetovaním našej osobnej účasti na svätej omši a na svätom prijímaní.“

Pochovaný chcel byť v Košiciach

Kardinál Tomko žiadal, aby miesto jeho posledného odpočinku bolo v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. V nedeľu 14. augusta budú kardinálove pozostatky prevezené naspäť do Katedrály sv. Alžbety v Košiciach, kde sa uskutoční verejné uctenie od 16:00 do 21:00.

Verejné uctenie bude pokračovať i v pondelok 15. augusta od 9:00 do 12:00, popoludní pozostatky prevezú do Kaplnky sv. Michala. V utorok 16. augusta sa o 11:00 uskutočnia pohrebné obrady v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef TomkoPápež FrantišekStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie Konferencia biskupov Slovenska (KBS)