Pandemická pomoc zabránila prepúšťaniu, najviac pomohla v odvetví ubytovania a stravovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ubytovanie, reštaurácia, plat, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k marcu tohto roka cez 2,42 miliardy eur na udržanie zamestnanosti. Prvá pomoc určená zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom bola počas pandémie hlavným nástrojom na podporu zamestnanosti a ochranu príjmov pracujúcich.

Prostredníctvom nej sa ministerstvu podarilo k marcu tohto roka podporiť takmer tretinu pracovných miest. Najviac pomohla v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré boli epidémiou zasiahnuté obzvlášť ťažko. Vyplýva to z analýzy Inštitútu sociálnej politiky o dopadoch vyplácania príspevkov na udržanie zamestnanosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podporené a nepodporené firmy podľa analýzy reagovali na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu rôzne. Keď začal počet prípadov COVID-19 v okrese narastať, prepúšťanie v nepodporených firmách naďalej kopírovalo celoslovenský trend prepúšťania. V podporených firmách však finančná pomoc výrazne zredukovala počet prepustení.

Čím horšia bola epidemická situácia, tým väčší počet miest sa zachránil. Prvá pomoc pomáhala najviac v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré bolo epidémiou zasiahnuté najviac,“ uvádza jeden z dvojice autorov analýzy Matěj Bělín.

Inštitút sociálnej politiky je hlavný analytický a poradný útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR