Organizátor Pohody Kaščák vracia sošku Múzy, nesúhlasí s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pohoda 2019
Organizátor festivalu Michal Kaščák počas príhovoru k účastníkom pred otváracím koncertom v rámci 23. ročníka hudobného multikultúrneho festivalu Pohoda, ktorý sa koná v dňoch 11. - 13. júla 2019 na trenčianskom letisku. Trenčín, 11. júl 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský

Spevák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák sa rozhodol vrátiť cenu Nadácie Tatra banky, ktorú získal v roku 2012 za dramaturgiu festivalu.

Festival Pohoda podporuje Ukrajinu

Vrátením ceny chce vyjadriť nesúhlas s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku. Kaščák o tom informoval v tlačovej správe.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Cenu vraciam na základe nedávno publikovaných informácií, podľa ktorých majoritný majiteľ Tatra banky, a.s. – rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International, naďalej aktívne podnikateľsky pôsobí na bankovom trhu Ruskej federácie, a to aj napriek prebiehajúcej vojenskej invázii ruskej armády na území Ukrajiny,“ vysvetlil Kaščák

Festival Pohoda podľa neho podporuje Ukrajinu v jej zápase o slobodu a odmieta agresiu Ruskej federácie. „Nemôžem a nechcem byť držiteľom ceny od banky vlastnenej niekým, koho podnikateľské aktivity nepriamo pomáhajú Ruskej federácii viesť a financovať agresívnu vojnu proti ukrajinským občiankam a občanom,“ doplnil Kaščák.

Hodnoty slobody a humanizmu

Ako ďalej vyhlásil, nemá žiadnu pochybnosť o tom, pri kom v tejto situácii stáť. Uviedol, že dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti ako na Slovensku, tak aj v zahraničí.

Preto musím reagovať aj teraz, keď sú na Ukrajine zabíjané tisíce nevinných ľudí vojenským agresorom. Ako autorovi dramaturgie mi záleží na hodnotách slobody, humanizmu a demokracie, a to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi činmi,“ uzavrel Kaščák.

Bronzovú sošku Múzy Kaščák pošle vo štvrtok na adresu Nadácie Tatra banky. Súčasne chce vrátiť aj finančnú odmenu, ktorá bola spojená s cenou. Kaščák vyzval nadáciu, že ak odmenu nepríjme naspäť, plnú sumu venuje iniciatíve Music Saves Ukraine, ktorá sa snaží zmierňovať následky vojny na Ukrajine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaščák
Firmy a inštitúcie Nadácia Tatra banky