Odvolávanie ministerky Šimkovičovej sa odkladá, poslanci mimoriadnu schôdzu neotvorili ani na štvrtý pokus (video)

NR SR: Rokovanie 3. schôdze
Zľava: Ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister dopravy Jozef Ráž mladší počas rokovania 3. schôdze Národnej rady SR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR. Bratislava, 14. november 2023. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 13. februára 9:06

Poslanci ani v utorok neotvorili mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Plénum nebolo uznášaniaschopné, po ôsmej ráno sa prezentovalo 43 a hodinu neskôr ich bolo o 10 viac.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) mimoriadnu schôdzu ukončil a v zmysle rokovacieho poriadku bude neprerokovaný bod navrhnutý do nasledujúcej riadnej schôdze.

Dva neúspešné pokusy opozície o otvorenie mimoriadnej schôdze boli už v pondelok, po deviatej sa prezentovalo 47 poslancov a o pol hodinu neskôr ich bol rovnaký počet.

Video: Rokovanie parlamentu

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Odôvodnili ho nekompetentnosťou ministerky. Podľa nich Šimkovičová šíri nenávisť a nerozumie ničomu, čo je súčasťou jej rezortu.

„Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako ‚kultúru slovenského ľudu‘, ktorá má byť ‚slovenská a žiadna iná‘ a odmieta ‚zmiešavanie iných kultúr‘,“ uvádzajú opoziční poslanci v návrhu. Podčiarkli, že petíciu za odvolanie ministerky podpísalo 188 848 ľudí a „stala sa jednou z najúspešnejších verejných podpisových akcií v slovenských dejinách“.

Opoziční poslanci poukazujú tiež na to, že Šimkovičovej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Kritizujú, že nepredstavila žiadnu odbornú víziu svojho rezortu a svoje zámery nediskutuje s odbornou obcou a predstaviteľmi rezortu. „Mnohé jej rozhodnutia sú v rozpore s existujúcimi strategickými dokumentmi ministerstva kultúry a vládou schváleným materiálom Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu 2030,“ píše sa v návrhu. Opozícia dodala, že spôsob komunikácie ministerky je nedôstojný a „urážlivý voči mnohým a voči kultúry samotnej“.

Návrh na odvolanie ministerky predkladali poslanci PS a SaS na dvakrát, pretože prvýkrát nedodali potrebný počet podpisov, dva chýbali. Uviedli, že išlo o administratívny omyl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Šimkovičová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky