Odvolací súd zmiernil trest pre Milana, ktorý vydieral maďarských študentov

Súd
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

BANSKÁ BYSTRICA 22. januára (WebNoviny.sk) – Odvolací senát o súdu v Banskej Bystrici v utorok zmiernil trest pre 62-ročného Milana S. z Janovej Lehoty v okrese Žiar nad Hronom z dvoch na jeden rok podmienečne za vydieranie a obmedzovanie osobnej slobody.

Milan S. oba trestné činy spáchal v lete 2010 voči skupine maďarských študentov, ktorí chceli stanovať na jeho pozemku.

Partia ôsmich mladých ľudí z Maďarska prišla v polovici júla 2010 na miesto zvané Stará huta pri Janovej Lehote. Rozložili si stany a urobili oheň, keď k nim prišiel Milan S. Nevedel po maďarsky, oni zase po slovensky a snažili sa s ním komunikovať po anglicky.

Porozumeli, že chce, aby odišli a aby zaplatili pokutu, lebo sú na súkromnom pozemku a v poľovníckom revíri. Tvrdil, že je príslušníkom lesnej stráže, ale nepreukázal sa žiadnym dokladom a nemal ani na vozidle žiadne príslušné označenie.

Študenti privolali políciu

Milan S. privolal svojho hosťa z Čiech, ktorý vedel po anglicky, a študentom vysvetlil, čo sa od nich chce. Turistom, ktorí chceli odísť pešo, to Milan S. nedovolil. Naložil ich na korbu svojho auta a doviezol pred rodinný dom.

Tam došlo k ďalšej „komunikácii“ medzi Milanom S. a študentmi, počas ktorej mu mladí Maďari zaplatili pokutu dvesto eur, ale doklad o tom nedostali. Následne Milan S. odviezol skupinu mimo obce, odkiaľ privolali políciu.

Podľa študentov, ktorí vypovedali na polícii a neskôr na súde v maďarskom meste Vác, mal Milan S. pri „komunikácii“ v ruke poľovnícku pušku.  Nikoho ňou priamo neohrozoval, iba do jedného strčil pažbou, pretože boli blízko neho a myslel si, že ho chcú napadnúť.

Musí zaplatiť aj dvesto eur

Po anglicky hovoriaci hosť Milana S. sa medzitým vrátil na posed a debata s maďarskými turistami bola opäť nezrozumiteľná.

Prokurátor žaloval Milana S. za zločiny vydierania a obmedzovania osobnej slobody. Za to mohol dostať trest najmenej štyri roky. Okresný súd v Žiari nad Hronom mu vzhľadom na priznanie, odstup času a okolnosti prípadu uložil podmienečný trest odňatia slobody na dva roky.

Voči tomu sa odvolal prokurátor i obžalovaný. Odvolací senát žalobcovi nevyhovel, ale trest pre Milana S. zmiernil z dvoch na jeden rok odňatia slobody podmienečne. Ponechal mu však povinnosť zaplatiť dvesto eur dievčine, ktorá ich dala Milanovi S. ako pokutu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Krajský súd Banská Bystrica