Odsúdením Kováčika padol mýtus o politických procesoch, podľa Nadácie Zastavme korupciu ho dobehla spravodlivosť

Dušan Kováčik
Obvinený bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: SITA/Branislav Bibel

Odsúdením bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika padol mýtus o politických procesoch, ktoré údajne vedie Národná kriminálna agentúra, Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd. Skonštatovala to Nadácia Zastavme korupciu vo svojom profile na sociálnej sieti.

Mimovládka doplnila, že utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu SR (NS SR) je kľúčové pre dôveru v inštitúcie a v spravodlivosť. „Dušan Kováčik je symbol éry, v ktorej korupcia na najvyšších miestach ‚neexistovala‘ a ‚naši ľudia‘ boli nedotknuteľní. Spravodlivosť ale nakoniec dobehla aj muža, ktorý pred ňou iných chránil,“ uzavrela Nadácia Zastavme korupciu.

NS SR uznal 24. mája bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za vinného. Uložil mu trest odňatia slobody na osem rokov s minimálnym stupňom stráženia. Ďalej udelil odsúdenému peňažný trest 100-tisíc eur. Súd zároveň zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra, ktorý ho odsúdil na 14 rokov väzenia a prepadnutie majetku.

Senát NS SR oslobodil Kováčika z obžaloby týkajúcej sa podpory zločineckej skupiny a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Zároveň ho však uznal za vinného zo zločinu prijímania úplatku od Ľudovíta Makóa vo výške 50-tisíc eur. Vinným je tiež z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, a to pre vynášanie citlivých informácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikĽudovít Makó
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciuNAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry