Odročili disciplinárne pojednávanie voči sudcovi Sobolovskému, riešil aj Kočnerove zmenky

Súd, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Najvyšší správny súd SR v pondelok odročil disciplinárne pojednávanie voči sudcovi Okresného súdu Bratislava V Michalovi Sobolovskému. Dôvodom je, že sa musí vysporiadať s námietkou zaujatosti voči členovi senátu.

Sudca, ktorý mimo iného rozhodoval v spore o vyplatenie miliónových zmeniek medzi Marianom Kočnerom a spoločnosťou Markíza Slovakia, čelí viacerým disciplinárnym návrhom vrátane návrhu na zbavenie funkcie sudcu. Dôvodom sú podľa predsedníčky Okresného súdu Bratislava V Anny Križákovej prieťahy v konaní. Momentálne má Sobolovský dočasne pozastavený výkon funkcie.

Ako informoval hovorca Najvyššieho správneho súdu SR Michal Hajtol, nový termín pojednávania v predmetnej disciplinárnej veci bol vytýčený na 18. októbra.

Kritika prerozdeľovania spisov

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava V žiadala ešte začiatkom roka 2020 vtedajšieho ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal v prípade sudcu Michala Sobolovského. Konkrétne od ministra požadovali, aby v prípade Sobolovského podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Návrhu nakoniec v júni 2020 vyhovel disciplinárny senát Súdnej rady SR.

Sobolovský 30. januára 2020 verejne vystúpil v súvislosti s prípadom zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V. Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu Marianovi Kočnerovi o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Kočnera Andrej Šabík. Sobolovský tiež kritizoval spôsob prerozdeľovania spisov na súde.

Prezývka Sobolovského

Rada okresného súdu argumentovala pri návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Sobolovskému prieťahmi v rozhodovaní či komunikáciou Kočnera cez aplikáciu Threema. Sobolovského v nej pritom spomínali pod označením „slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza medzi spoločnosťou Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, Pavlom Ruskom a spoločnosťou Markíza Slovakia. Vo veci však nerozhodol, kým sa nezačalo viesť trestné konanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ŠabíkGábor GálMarián KočnerMichal HajtolMichal Sobolovský
Firmy a inštitúcie Markíza SlovakiaNajvyšší správny súd SRSúdna rada SR