Do štrajku sa zapojili takmer všetci vodiči košického dopravného podniku, doprava v meste stála

štrajk, Košice, DPMK
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček počas brífingu k štrajkovej situácii pred železničnou a autobusovou stanicou v Košiciach. Odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) dnes vstúpili do ostrého štrajku za 10% zvýšenie tarifných miezd a navrhujú od 1. júla prerozdelenie na šesť percent a 4% od 1. januára 2020. Košice, 22.máj 2019. Foto: SITA/Marek Lukáč
  • aktualizované 22. mája 14:02

KOŠICE 22.mája (WebNoviny.sk) – Do ostrého štvorhodinového štrajku v Dopravnom podniku mesta Košice sa zapojili takmer všetci vodiči. Informovali o tom odboroví predáci krátko po skončení štrajku.

Jazdili traja vodiči autobusovej dopravy a elektrická doprava stála úplne. Do tohto štrajku sa zapojili aj dielenskí pracovníci, ako na autobusovej, tak aj na koľajovej doprave,“ uviedol šéf odborovej organizácie vodičov pri DPMK Ivan Horváth.

Zvýšenie tarifných miezd, ktoré pán primátor avizuje, je otázkou kolektívneho vyjednávania. My nie sme v štrajkovej pohotovosti v zmysle kolektívneho vyjednávania, v štrajkovej pohotovosti sme v zmysle Ústavy Slovenskej republiky,“ uviedla predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK Andrea Vindišová.

Zmiernenie problémov s dopravou

Ako ráno na stanici informoval primátor mesta Jaroslav Polaček, mesto zabezpečilo jednu linku, ktorá premávala v 15-minútových intervaloch medzi stanicou a nemocnicami, aby aspoň trochu zmiernili problémy, ktoré so štrajkom vodičov súviseli. Mesto považuje štrajk za nezákonný.

Mňa veľmi mrzí, že odborári nie sú ochotní dodržiavať ani základný atribút zákona, ktorý hovorí o trojdňovej výzve, aby nielen samospráva, ale aj záchranný systém a integrovaný systém dokázal zabezpečiť to, čo môže štrajk spôsobiť,“ dodal Polaček.

O ôsmej hodine ráno nevyzerala situácia na košickej hlavnej stanici kriticky. Väčšina ľudí sa stihla dopraviť do práce a škôl pred začiatkom štrajku. Na zastávkach čakalo na spoj len niekoľko cestujúcich.

Žiadajú 10-percentný nárast platu

Odborári vstúpili do štrajkovej pohotovosti 11. marca a vo štvrtok 9. mája po neúspešnom rokovaní s vedením podniku do ostrého štrajku.

Vyhlásenie štrajku zdôvodnili naplnením hospodárskych a sociálnych záujmov zamestnancov, ktoré malo nastať ich 10-percentným nárastom platov v tomto roku a o ďalších 8 percent od začiatku roka 2020.

Do dvojhodinového štrajku sa 9. mája zapojilo vyše 97 percent vodičov DPMK. Ako ešte 8. mája uviedol predseda predstavenstva košického dopravného podniku Marcel Čop, vedenie DPMK ponúklo odborárom možnosť, aby hľadali rezervy v nákladoch podniku a ušetrené peniaze by išli na ich platy.

Zároveň požiadalo odborárov, aby počkali do konca júna, pokiaľ bude pripravený ozdravný plán, ktorý má byť predložený na rokovanie košického mestského zastupiteľstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Polaček
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice