Obyvatelia mexického štátu Jalisco v pondelok opatrne vychádzali zo svojich domovov po vlne kartelového násilia, ktoré cez víkend zasiahlo región po smrti významného drogového bosa.
Školy v hlavnom meste Guadalajara zostali zatvorené, rovnako ako mnohé podniky. Verejná doprava síce čiastočne obnovila prevádzku, autobusy však prepravovali len málo cestujúcich.
Ľudia, ktorí vyšli do ulíc, smerovali najmä do obchodov s potravinami, aby sa zásobili pre prípad, že členovia kartelu opäť zablokujú cesty a zapália vozidlá a obchody, ako sa to stalo po tom, čo armáda oznámila zabitie Nemesia „El Mencha“ Osegueru.
Boja sa vychádzať
Vplyvný líder kartelu Jalisco Nová generácia zomrel na následky zranení po prestrelke s bezpečnostnými silami v nedeľu, čo vyvolalo vlnu odvetného násilia vrátane úteku väzňov. V Guadalajare sa taxikár Matías Mora bál opustiť svoj domov po tom, čo „podpálili lekáreň“.

Smrť drogového bossa „El Mencha“ vyvolala v Mexiku vlnu násilia, zahynulo aj 25 vojakov - FOTO
Napokon sa však opatrne vrátil do práce. „Dochádzali nám potraviny,“ povedal. Takmer „všetko“ je zatvorené a pred niektorými otvorenými obchodmi sa tvoria dlhé rady, uviedol dôchodca Juan Soler.
Posledný boj
„Boli sme zavretí doma, vystrašení,“ povedala María de Jesús Gonzálezová, keď čakala v rade pred supermarketom. Keďže nákupné vozíky neboli k dispozícii, niektorí zákazníci použili koše na bielizeň, aby si odniesli nákup.

Mexická armáda zabila vodcu kartelu Jalisco, krajinu zachvátila vlna násilia
V uliciach mesta medzitým úrady odstraňovali zhorené vozidlá, z ktorých zostali len zdeformované kovové konštrukcie.
Situácia však nebola pokojná v celom štáte. Na ceste do mesta Tapalpa, kde Oseguera zviedol svoj posledný boj, členovia kartelu stále hliadkovali pri cestných zátarasách. Miestne úrady uviedli, že najhoršia vlna násilia už pominula a väčšina blokád v krajine bola ukončená.
