Obvinenie nominantov Smeru a SNS je podľa progresívcov alarmujúce, tajné služby sú v zlých rukách bezpečnostným rizikom

PS: Predstavenie programu
Predseda hnutia PS Michal Šimečka (v popredí) počas tlačovej besedy hnutia Progresívne Slovensko (PS), Bratislava, 2. september 2022. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Obvinenie nominantov Smeru a SNS je alarmujúce. Hnutie Progresívne Slovensko to uviedlo v reakcii na to, že okrem bývalého i súčasného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) či riaditeľa národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sú už obvinení aj bývalí riaditelia Vojenského spravodajstva, pričom ide o nominantov Slovenskej národnej strany a strany Smer – sociálna demokracia.

Zmena fungovania tajných služieb

Šéf progresívcov Michal Šimečka je presvedčený, že je najvyšší čas zmeniť spôsob, akým v súčasnosti fungujú spravodajské a bezpečnostné služby.

„Úlohou tajných služieb je chrániť Slovensko a jeho obyvateľov, no v zlých rukách predstavujú skôr bezpečnostné riziko. Keď ich šéfovia kradnú či klamú, stratíme dôveru spojencov a tí s nami prestanú zdieľať dôležité informácie,” obáva sa Šimečka.

Poslanec parlamentu za PS Tomáš Valášek tiež poukazuje na potrebu zmeny spôsobu kontroly spravodajských služieb i NBÚ. „Dnešný systém v praxi nefunguje. Tie isté strany, ktoré nominujú riaditeľov tajných služieb, majú zároveň väčšinu vo výboroch, ktoré ich majú kontrolovať. Súčasné nastavenie ohrozuje verejné financie, a čo je horšie, priamo oslabuje bezpečnosť krajiny,” vraví Valášek.

Kontrola nad službami osobitnej komisii

Dodal, že progresívci navrhujú zveriť kontrolu nad službami osobitnej komisii, ktorú by tvorili poslanci národnej rady (NR) SR, predstavitelia NKÚ, verejný ochranca práv aj reprezentanti kancelárie prezidenta.

PS je presvedčené, že na čele SIS by mal stáť apolitický odborník alebo odborníčka. Valášek už pred časom predkladal v parlamente návrh na zmenu jeho voľby.

Tento post nie je feudálnym lénom. Navrhujeme, aby kandidáti a kandidátky na post riaditeľa SIS museli prejsť verejným a neverejným vypočutím v parlamente, čo by do ich menovania vnieslo viac svetla. Je to jedna z našich absolútnych priorít. Slovensko potrebuje moderné spravodajské inštitúcie s jasnými kompetenciami a pod dôkladnou kontrolou,” uzavrel Valášek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal ŠimečkaTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úradNKÚ Najvyšší kontrolný úradPS Progresívne SlovenskoSIS Slovenská informačná službaSmer - SSDSNS Slovenská národná stranaVojenské spravodajstvo