Obchvat Trstenej na R3 je v polovičnom profile

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trstená
Foto: dialnice.info.sk

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Motoristi budú môcť využívať 7,2-kilometrový obchvat Trstenej na rýchlostnej ceste R3 zatiaľ v polovičnom profile s dvomi jazdnými pruhmi. Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v piatok otvorila úsek rýchlostnej komunikácie za účasti ministra dopravy Jána Figeľa. Pôvodná zmluvná cena stavby vo výške 39,12 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty by mala byť navýšená zhruba o 14 %, hoci limit pre následné zvýšenie ceny diaľnic a rýchlociest je 10 %.

„Obchvat Trstenej zvýši kvalitu života v Trstenej – odbremení súčasnú prepravu mimo mesta, obyvatelia budú mať čistejší vzduch a mestské cesty budú bezpečnejšie. Význam tejto cesty je však pre celú Oravu a zároveň má medzinárodný rozmer vzhľadom na napojenie na Poľsko,“ povedal počas otvorenia obchvatu Figeľ. „Budovanie rýchlostných ciest vo všeobecnosti zvyšuje atraktivitu pre rozvoj cestovného ruchu v tomto regióne, čo potvrdzuje synergiu medzi dopravou a cestovným ruchom,“ dodal minister dopravy.

Stavba so začiatkom v apríli 2008 mala byť podľa zmluvy s dodávateľom dokončená v septembri 2011. Zhotovilo ju Združenie Trstená R3 vedené spoločnosťou Váhostav – SK, a.s. Žilina. Medzi dôvodmi zvýšenia zmluvnej ceny stavby obchvatu Trstenej sú podľa hovorcu NDS Marcela Jánošíka doplnenie protihlukovej steny, zmena všeobecne záväzných právnych predpisov, ako aj úprava podložia, prevedenia ostrých prepojov preložiek plynovodov. Patrí k ním aj zmena typu mostnej konštrukcie na jednom stavebnom objekte, aby bola trasa R3 riešená aj pre zohľadnenie budúceho profilu rýchlocesty.

NDS má v pláne do konca tohto roku odovzdať do užívania ešte ďalšie tri úseky na rýchlocestách. V novembri majú byť otvorené 4,3-kilometrový obchvat Hornej Štubne na R3 v polovičnom profile a druhá etapa úseku R1 Žarnovica – Šášovské Podhradie v dĺžke 8,4 kilometra a plnom profile so štyrmi pruhmi. V decembri by mal pribudnúť aj meškajúci 4,6-kilometrový obchvat Svidníka na R4.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť