O post ústavných sudkýň sa uchádzajú aj obe štátne tajomníčky ministerstva spravodlivosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Edita Pfundtner, Monika Jankovská
Štátne tajomníčky na Ministerstve spravodlivosti SR zľava: Edita Pfundtner a Monika Jankovská, ktoré sa uchádzajú o post ústavných sudkýň. Foto: archívne, SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – O post na Ústavnom súde SR sa uchádzajú aj obe štátne tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR. Podľa informácií agentúry SITA budú medzi nomináciami aj mená Moniky Jankovskej a Edity Pfundtner. Inštitúcie nominovali aj poslanca Národnej rady SR Petra Kresáka (Most-Híd) či predsedníčku Najvyššieho súdu SR Danielu Švecovú.

Výmena ústavných sudcov

Slovensko čaká vo februári veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení až deväť, z celkového počtu 13 vrátane predsedu. V súvislosti s Ústavným súdom SR sa skloňuje aj meno bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Noví sudcovia sa budú voliť podľa starých pravidiel, keď sa vládnej koalícii nepodarilo presadiť na jeseň minulého roka zmeny. Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov Národnej rady SR, najmenej však 39. Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu.

Verejné vypočutie kandidátov

Novinkou bude verejné vypočutie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, na ktorom sa môže zúčastniť aj prezident. Z neho bude vyhotovený aj audio či videozáznam. Deviati sudcovia, respektíve sudkyne, budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Medzi nominovanými sú Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela ŠvecováEdita PfundtnerLucia KurilovskáMichal ĎurišMichal TrubanMiloš MaďarMonika JankovskáPavol MalichPeter KresákRadoslav ProcházkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRÚstavný súd SR