Novorodené pandie dvojčatá v berlínskej zoo chcú pomenovať, ľudia navrhujú aj mená Hong a Kong

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
panda, zoo Berlín
Jedno z dvojčiat, ktoré sa narodili pande Meng Meng v berlínskej zoo. Foto: SITA/Zoo Berlin/dpa via AP

Novorodené pandie dvojčatá, ktoré prišli na svet minulý víkend v berlínskej zoo, sa nečakane dostali do spojitosti s protestami v Hongkongu.

Berlínske noviny Der Tagesspiegel totiž vyhlásili anketu na ich pomenovanie a do vedenia sa v nej dostali mená Hong a Kong, pričom jeden z čitateľov poznamenal, že by ich mali nazvať solidárne „s mestom, ktoré bojuje o prežitie„. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Musia sa vrátiť do Číny

Ďalšie návrhy boli Joshua Wong Chi-fung a Agnes Chow Ting, čo sú mená prominentných hongkonských demokratických aktivistov.

Mláďatá sa narodili šesťročnej pande Meng Meng, ktorú má zoo požičanú od Číny, a o dva až štyri roky sa budú musieť vrátiť do krajiny ich pôvodu.

Noviny preto poznamenali, že ich pomenovanie po aktivistoch by mohlo byť spôsobom, ako si ich ponechať v Nemecku. Požičiavanie pánd po celom svete je súčasťou čínskej diplomacie.

Sloboda a Demokracia

Meng Meng sa spárila s deväťročným Ťiaom Čchingom v apríli a podstúpila aj umelé oplodnenie. Dvojica prišla z Číny do Berlína v júni 2017.

Anketa síce nie je záväzná a zoo sa na nej ani nepodieľa, no medzičasom sa už k nej pripojil aj denník Bild, ktorý vyzval na „spolitizovanie“ pomenovania malých pánd.

Aktivista Joshua Wong zase v nedávnom rozhovore pre Bild navrhol, aby mláďatá nazvali Sloboda a Demokracia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať