Novela zákona o zdravotnom poistení v 2. čítaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Ilustračné foto Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Zdravotné odvody z dividend, ktoré majú od budúceho roka uhrádzať právnické osoby vyplácajúce dividendy, budú ohraničené stropmi. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v piatok posunul parlament do druhého čítania. Stropy sa budú rovnako uplatňovať aj pri platení preddavkov na zdravotné poistenie z dividend. Maximálny ročný vymeriavací základ na platenie poistného z dividend má byť aj v tomto prípade 36-násobkom priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Maximálny mesačný vymeriavací základ pri platení preddavkov z dividend navrhuje rezort zdravotníctva vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy. Sadzba poistného by aj pri platení zdravotných odvodov z dividend mala byť na úrovni 14 % z vymeriavacieho základu. Právnickú osobu, ktorá vypláca dividendy fyzickej osobe, rezort definuje ako obchodnú spoločnosť alebo družstvo so sídlom v Slovenskej republike alebo obdobnú obchodnú spoločnosť alebo družstvo so sídlom v cudzine.

Vymeriavacím základom na platenie odvodov u zamestnanca by sa po novom mal stať jeho príjem zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti, teda aj napríklad odchodné, odstupné, suma zdaňovaná v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa, časť zamestnaneckej opcie poskytnutej zamestnancovi a podobne. Návrh zákona robí aj úpravy v rámci ročného zúčtovania. Oproti súčasnému stavu sa pridávajú kategórie poistencov, ktorí nie sú povinní vykonávať ročné zúčtovanie

Do druhého čítania po hlasovaní poslancov prešiel aj návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ochranný limit na doplatky za lieky sa podľa novely bude týkať dôchodcov a ťažko zdravotnej postihnutých. Dôchodcovia zaplatia za štvrťrok maximálne 45 eur a zdravotne postihnutí maximálne 30 eur. Akékoľvek ďalšie doplatky im preplatí zdravotná poisťovňa. Ak bude pritom čiastka, o ktorú bol limit prekročený, menšia ako 3 eurá, o túto sumu sa zvýši úhrnná výška úhrad v ďalšom štvrťroku. Materiál však stanovuje, že ochranný limit sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré majú príjem podliehajúci dani z príjmov a tých, ktorých výška dôchodku je viac ako 50 % priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.

Do limitu spoluúčasti by sa mali započítavať iba doplatky za lieky čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia vo výške doplatku za najlacnejšie náhradné lieky. Ak je zo zdravotných dôvodov generická substitúcia nevhodná a lekár ju zakáže, do limitu spoluúčasti sa zahrnie doplatok za skutočne predpísaný liek. Kabinetom schválená novela zároveň vyníma z limitu spoluúčasti doplatky za lieky s nízkou mierou úhrady zo strany zdravotnej poisťovne – menej ako 75 %.

Od začiatku nasledujúceho roka by sa taktiež mala zrušiť povinnosť odporúčacích lístkov. Pacienti nebudú musieť pred návštevou špecialistu navštíviť svojho všeobecného lekára, ak to nepokladajú za prínosné. Rezort zdravotníctva však chce zachovať možnosť všeobecného lekára informovať svojho kolegu – špecialistu o požadovaných výkonoch a o zdravotnom stave pacienta. Zrušiť by sa malo aj plošné testovanie na helicobactera pylori.

Zákonodárny zbor posunul do ďalšieho legislatívneho procesu aj návrh zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR. Rezort zdravotnístva si predložením materiálu plní povinnosť poskytovať dotácie len na základe osobitého zákona v rozsahu, spôsobom a za podmienok nim ustanovených.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať