Nikto nesmie sedieť za vyjednávacím stolom s pištoľou pri spánku, povedal Pellegrini a plánuje ísť na Ukrajinu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Markéta Pekarová Adamová
Predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) plánuje navštíviť v blízkej budúcnosti Ukrajinu. Na štvrtkovej tlačovej besede po stretnutí s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou však zatiaľ nevedel uviesť presný termín návštevy.

Reálne kroky

Informoval, že na budúci týždeň ho čaká zahraničná pracovná cesta do Rakúska a následne by rád zavítal aj do Európskeho parlamentu a stretol sa s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen.

Pekarovej Adamovej na stretnutí podrobne vysvetlil stanovisko Slovenska v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Požiadal som českú stranu, ak sledujú našu vnútropolitickú situáciu, aby počkali a sledovali konkrétne kroky vlády SR a nie nejaký obraz, ktorý sa o Slovensku vytvára. Reálne kroky sú tým jediným, čo môžeme do budúcna hodnotiť,“ povedal predseda Národnej rady SR po rokovaní s Pekarovou Adamovou.

Vyjednávanie mieru

Zároveň informoval, že Slovensko nezabráni produkcii munície, ktorá následne putuje nášmu východnému susedovi. Taktiež zdôraznil, že Slovensko nikdy nebude tolerovať zabratie územia suverénnej krajiny vojenskou agresiou a želal by si, aby si ukrajinskí predstavitelia mohli sadnúť za rokovací stôl a vyjednať mier s predstaviteľmi Ruska.

Nikto nesmie sedieť za vyjednávacím stolom s pištoľou pri spánku, pretože vtedy je jeho vyjednávacia pozícia slabá. Preto chápem, že Ukrajina má dostávať takú podporu – aj vojenskú, aj ekonomickú – aby mohla byť v prípade, že sa rozhodne začať rokovania o mierovom urovnaní s Ruskom, rovnocenným partnerom,“ uviedol predseda slovenského parlamentu. Taktiež si myslí, že „rozvíjajúca sa Ukrajina“ dáva veľkú príležitosť na rozvoj východného Slovenska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko už nemôže vojensky pomôcť Ukrajine

Na štvrtkovej zahraničnej pracovnej ceste v Českej republike sa Pellegrini stretol aj s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milošom Vystrčilom. Na tlačovej besede po stretnutí Pellegrini uviedol, že Slovensko už viac nemôže vojensky pomôcť Ukrajine, keďže vyčerpalo svoje možnosti darovania ďalších zbraňových systémov. Vláda však bude pokračovať v humanitárnej či technickej pomoci, a Ukrajinu chce vybaviť odmíňovacími systémami.

Naše spoločnosti vyrábajúce zbrojný materiál budú ďalej svoje kontrakty plniť a vláda ich nijakých spôsobom neobmedzí. Slovensko však zo svojich vlastných zásob už nemá čo Ukrajine ponúknuť. Po odovzdaní systému S-300, lietadiel MiG-29 a vozidiel bojovej pechoty už slovenská armáda nedisponuje materiálom, ktorý by sme mohli Ukrajine darovať,“ uviedol Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Markéta Pekarová AdamováMiloš VystrčilPeter PellegriniUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky parlamentHlas - sociálna demokraciaNárodná rada SR