Nezamestnanosť atakuje úrovne spred pandémie. Analytička sa vyjadrila aj k platom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, lupa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Pandémia koronavírusu, vojnový konflikt na Ukrajine či energetická kríza priniesli najmä počas uplynulých rokov našej ekonomike nové výzvy. Slovenský trh práce nie je výnimkou. Ako hovorí analytička Wood & Company Eva Sadovská, udržanie si pracovného miesta, pomalší rast platov v porovnaní s infláciou či home office rezonovali asi najviac.

Koronakríza predĺžila rady nezamestnaných

Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v marci na 5,07 %, čomu zodpovedá 141,1 tisíca nezamestnaných schopných nastúpiť do zamestnania ihneď. Nezamestnanosť tak aktuálne podľa analytičky opäť atakuje úrovne, ktoré boli tesne pred vypuknutím pandémie.

V januári a februári 2020 dosahovala miera evidovanej nezamestnanosti úrovne okolo 5 %. Naposledy sa k tejto úrovni priblížila evidovaná miera nezamestnanosti v novembri 2023, kedy dosiahla 5,02 % a počet nezamestnaných schopných nastúpiť do zamestnania ihneď klesol tesne pod 140-tisíc.

Práve koronakríza podľa Sadovskej predĺžila rady nezamestnaných na úradoch práce. Najdlhšie boli v apríli 2021 s mierou nezamestnanosti na úrovni 8 %, teda 219,3 tisíca ľudí bez práce. Lockdowny a sprísnené opatrenia prinášali so sebou nárast počtu nezamestnaných.

V zamestnanosti dominuje Bratislavský kraj

Po uvoľneniach zase prišiel nárast počtu pracovných ponúk a opätovné prijímanie ľudí do zamestnania. Sadovská očakáva, že aj v aktuálnom roku bude miera nezamestnanosti oscilovať okolo úrovne 5 %.

Spomedzi regiónov dominuje Bratislavský kraj, v ktorom počet zamestnancov od roku 2018 do roku 2023 vzrástol o 33,5 tisíca na vyše 525-tisíc. Bratislavský kraj si tak z celkovej zamestnanosti ukrajuje podľa analytičky aktuálne takmer 22 %.

Naopak, najvýraznejší úbytok eviduje za posledných päť rokov Trenčiansky kraj s poklesom počtu zamestnancov o vyše 15-tisíc na niečo cez 238-tisíc.

Reálny pokles platov

Počas uplynulých dvoch rokov sme boli svedkami prudkého zdražovania. Inflácia dosiahla v roku 2022 priemernú hodnotu 12,8 %, v roku 2023 bola na úrovni 10,5 %.

Rekordne vysokej inflácii tak v týchto dvoch rokoch nedokázal podľa Sadovskej konkurovať ani „celkom slušný“ nominálny rast platov, a to na úrovniach 7,7 % a 9,7 %. Platy Slovákov tak zaznamenali reálny pokles o 0,7 % a 4,5 %. Stalo sa tak podľa analytičky po prvýkrát od roku 2012, kedy platy v slovenskom hospodárstve reálne klesli o 1,2 %.

Priemerná mzda v hospodárstve dosiahla vlani 1 430 eur. V tomto roku Sadovská očakávame pomalší rast nominálnych miezd, avšak aj výraznejšie spomalenie inflácie. Po dvoch rokoch reálneho poklesu platov by tak reálne platy mali opätovne rásť.

Obmedziť mobilitu a zároveň neprerušiť prevádzku umožňoval niektorým firmám počas pandémie home office. Údaje Eurostatu však ukazujú, že ani pandémia nedokázala na Slovensku výraznejšie zvýšiť podiel pracujúcich z domu.

V roku 2021, naplno zasiahnutého pandémiou, predstavoval podiel zamestnancov využívajúcich home office pravidelne alebo občas 15 %. V ďalších podiel poklesol na 13,1 % v roku 2022 a na 12,7 % v roku 2023. Tesne pred pandémiou bol podiel pracujúcich z domu na úrovni 9,5 %.

Predpokladáme, že počet zamestnaných Slovákov a Sloveniek pracujúcich z domu sa ani v roku 2024 nezvýši a očakávame obdobnú úroveň ukazovateľa, možno mierne nižšiu, ako počas vlaňajšieho roka,“ hovorí Sadovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Sadovská
Firmy a inštitúcie Wood & Company