Nezamestnanosť na Slovensku klesla pod 7 percent, ekonomiku sa počas pandémie podľa Krajniaka podarilo ochrániť

MPSVAR: Nezamestnanosť stále klesá
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas tlačovej besedy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR v budove rezortu na tému: Nezamestnanosť stále klesá, október potvrdil pozitívny trend na trhu práce. Bratislava, 19. november 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 19. novembra 14:52

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla o 0,30 percentuálneho bodu na 6,79 percenta. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Miera evidovanej nezamestnanosti bola pritom naposledy pod hranicou siedmich percent v apríli minulého roka, keď dosiahla 6,57 percenta.

„Napriek tomu, že nám prišla jesenná pandemická vlna, tak sme išli o 0,3 percentuálneho bodu v miere evidovanej nezamestnanosti dole,“ povedal minister.

Slovenská ekonomika funguje

Krajniak upozornil aj na to, že úradom práce sa darí absolventov škôl umiestňovať na trhu práce. Medziročne podľa neho miera evidovanej nezamestnanosti v minulom mesiaci klesla o 0,56 percentuálneho bodu. Celková miera nezamestnanosti podľa Krajniaka išla tiež nadol, a to zo 7,78 percenta na 7,49 percenta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Od roku 2000 v októbri nebol nižší počet uchádzačov, ktorí sa prišli prihlásiť na úrady práce, ako bol v októbri 2021,“ upozornil šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Podľa neho to svedčí o tom, že slovenská ekonomika funguje a vláde sa ju podarilo počas pandémie čo najviac ochrániť.

Pozitívny trend na trhu práce

Miera nezamestnanosti tiež podľa Krajniaka počas minulého mesiaca klesla aj v desiatich okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. „Nezamestnanosť nám klesá o viac ako tisíc ľudí aj v týchto desiatich okresoch,“ povedal.

Situácia sa podľa neho zlepšuje na Gemeri, aj na celom východnom Slovensku. Miera nezamestnanosti však podľa ministra klesá na celom Slovensku, keďže miera nezamestnanosti sa v októbri znížila v 75 okresoch.

Pozitívny trend na trhu práce sa podľa Krajniaka prejavuje aj v hromadných prepúšťaniach. Kým za minulý rok od januára do októbra evidovali úrady práce 84 hromadných prepúšťaní, pri ktorých bolo ohrozených 9,2 tisíca ľudí, za január až októbra tohto roka nahlásili zamestnávatelia 44 hromadných prepúšťaní s počtom 7-tisíc ohrozených pracovných miest. „Verím, že tento trend dokážeme zachovať,“ povedal.

Počet voľných pracovných miest

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie v minulom mesiaci klesol prvýkrát od mája minulého roka pod hranicu 190-tisíc.

Úrady práce totiž evidovali 183 621 osôb pripravených ihneď nastúpiť do práce. V porovnaní so septembrom ide o pokles o 8,4-tisíca nezamestnaných, medziročne je to menej o 17,7 tisíca uchádzačov o prácu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval 202 619 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o pokles o 7 837 osôb, medziročne to bolo menej o 19 623 osôb.

Na trhu práce sa v októbri uplatnilo 13-tisíc uchádzačov o zamestnanie. Pozitívny trend na trhu práce podľa ústredia práce potvrdil aj počet voľných pracovných miest, ktorý opäť prekročil hranicu 75-tisíc. Úrady práce v októbri evidovali 75 446 voľných pracovných miest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol ZimmerMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR