Netradičná chuť novej kolekcie IKEA PS vás prekvapí

Ikea 3.3.2017.jpg

Bratislava, 3. marca 2017 ( WBN/PR ) – Najnovšia kolekcia IKEA PS 2017 zachytáva potreby mladej generácie žijúcej v uponáhľanom tempe. Je určená pre voľnomyšlienkarov, ktorí odmietajú stráviť život v rutinnom kolobehu práca-jedlo-spánok a nemajú príležitosť tráviť veľa času v kuchyni. IKEA tak po prvýkrát v histórii série IKEA PS prináša novinku v podobe instantných nápojov a lahodných potravinových zmesí.

Stolovanie, varenie a všetko, čo sa deje v kuchyni, patrí do nášho života v domácnosti rovnako, ako spánok, oddych a iné veci. Rýchle občerstvenie sa stalo súčasťou našich životov a tento trend IKEA inovatívnym spôsobom zakomponovala aj do svojej novej dizajnovej kolekcie, určenej najmä pre mladých ľudí. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá.

Spočiatku sa nápad o potravinách, ktoré by boli súčasťou dizajnového konceptu, javil ako veľmi odvážny. Predsa len potraviny v dizajnovej kolekcii bytového zariadenia ešte asi nikdy neboli.

V IKEA robíme množstvo veci, ktoré nie sú iba o zariaďovaní. Týkajú sa života v domácnosti ako takého a jeho mnohých, často veľmi rôznorodých aspektov. Položili sme si teda otázku, či je jedlo súčasťou života v domácnosti tiež. Odpoveď bola jasná – pravdaže je,“ hovorí Martin Nordin, kreatívny vedúci oddelenia IKEA Food.

Bola to nová výzva najmä pre šéfkuchára Davida Johanssona. Práve on je autorom potravinových zmesí, ktoré nájdete v kolekcii IKEA PS. „Domnievam sa, že je dobré, že sme sa do tohto dobrodružného dizajnového projektu pustili,“ vraví. „Nie je predsa našim cieľom hrať na istotu. Chceme posúvať hranice,“. A kolekcia IKEA PS je na to ako stvorená – obmieňa sa a má ambíciu byť vplyvná, odvážna a moderná. Neexistuje lepšia platforma pre dizajnový debut IKEA Food.

Veľké nápady sa rodia v kuchyni

Keď sa robí niečo nové, je ťažké odhadnúť, z ktorého konca začať. No pokiaľ ide o jedlo a potraviny, najlepšie je začať v kuchyni! A tak sa šéfkuchár, nábytkoví dizajnéri a produktoví vývojári zavreli v kuchyni a diskutovali na tému: Ako pretaviť princípy kolekcie IKEA PS do kvalitnej veci, ktorá by sa dala konzumovať?

Snažili sme sa urobiť niečo, čo by fungovalo v malých, mestských kuchyniach, aké zvyčajne mávajú v bytoch mladí ľudia,“ vysvetľuje David Johansson, šéfkuchár
a momentálne aj dizajnér IKEA Food. „Tí sa väčšinou s prípravou jedla nebabrú. Preto jedlo, ktoré im chceme ponúknuť, musí byť jednoduché, rýchle na prípravu a zároveň má mať atribúty ekologického spôsobu života,“ dodáva.

Ako inšpiračný zdroj si preto David zvolil severskú kuchyňu, ktorá sa orientuje na organické, lokálne a eticky nezaťažené ingrediencie. Pod záštitou „vývojárov“ z IKEA vznikla tzv. „instatná severská kuchyňa“, ktorá pozostáva z troch základných produktov – špeciálnych zmesí celozrnných obilnín, koreninových zmesí a instantných nápojov. Z nich si môžu spotrebitelia jednoducho a rýchlo vytvoriť množstvo rôznorodých jedál pridaním zeleniny a ďalších ingrediencií.

Séria obsahuje tieto výrobky:

IKEA PS, celozrnná zmes, 2,59 € / 0,25kg
Severské celozrnné obilniny (ovos, pšenica, raž a jačmeň) ochutené medvedím cesnakom, jalapeñom, citrónom a brusnicami alebo ochutené hríbom smrekovým, petržlenom a cibuľou. Vhodné ako príloha k hydinovému mäsu, rybám a rôznym mäsitým pokrmom.

IKEA PS, zmes korenia, 1,09 € / 0,036 kg
Príjemná sladkosť jablka a kapusty, jemná kyslosť smotany, úžasná aróma feniklu a typická, no jemná chuť medvedieho cesnaku a kyslosť citróna, vytvárajú vyváženú lahodnú chuť. Použite na potretie alebo ako prísadu na oživenie teplých či studených omáčok, alebo octových nálevov.

IKEA PS, instantný nápoj, 4,59 € / 0,112 kg
Instantný nápoj IKEA PS je dostupný v troch netradičných príchutiach – maté/malina, rooibos/šípka, matcha/brusnica. Obsahuje probiotické kultúry. Každé balenie obsahuje 10 porcií v samostatných balíčkoch.

TIPY AKO VARIŤ S DIZAJNOVOU KOLEKCIOU IKEA PS

Celozrnná kaša s pečenou koreňovou zeleninou

Ingrediencie:

250g IKEA PS celozrnnej zmesi s korením

800 g mrkvy rôznych druhov

2 PL masla

5 vetvičiek tymiánu

10 lístkov šalvie

2 PL jarnej cibuľky,

1 natenko nakrájaný citrón

4 PL kyslej smotany

soľ, korenie

Postup:

1. Rúru si rozohrejte na 200 stupňov Celzia.

2. Mrkvu umyte, očistite a položte na ňu maslo, šalviu, tymiánové vetvičky, osoľte, okoreňte.

3. Pečte v rúre domäkka, až kým nebude mrkva mierne hnedá.

4. Obilninovú zmes pripravte podľa návodu uvedenom na obale.

5. Na hotovú kašu poukladajte upečenú mrkvu, pridajte kyslú smotanu a ozdobte jarnou cibuľkou. Podľa potreby dochuťte citrónovou šťavou.

Celozrnná kaša OTTO

Ingrediencie:

250g IKEA PS celozrnnej zmesi s hubami

1 žltá cibuľa

3 PL repkového oleja

100 ml bieleho vína

500 ml zeleninového vývaru

200 ml vody

100 ml nasekaného kelu

200 ml strúhaného syra

soľ, korenie

150 g húb podľa chuti (voliteľná zložka)

Postup:

1. Cibuľu ošúpte, najemno nakrájajte a osmažte na oleji. Za stáleho miešania postupne pridajte obilninovú zmes.

2. Pridajte vývar a víno a za stáleho miešania povarte asi 10 minút. Zrná pravidelne ochutnávajte.

3. Keď je zmes polomäkká, pridajte syr s kelom a jedlo odstavte zo sporáka a nechajte na pár minút odležať.

4. Podľa potreby dochuťte soľou, čiernym korením a podávajte. Pre vylepšenie receptu môžete pridať huby podľa chuti.

IKEA je spoločnosť so švédskymi koreňmi vyrábajúca bytové zariadenie. V roku 1943 ju založil Ingvar Kamprad. Našou víziou je „vytvárať lepší každodenný život pre väčšinu ľudí“. Obchodnou myšlienkou je ponúkať široký sortiment funkčného bytového zariadenia s dobrým dizajnom a za také nízke ceny, aby si ho mohlo dovoliť čo najviac ľudí. IKEA má celkom 385 obchodných domov v 48 štátoch/oblastiach, z ktorých 44 obchodných domov vlastnia a prevádzkujú držitelia licencie mimo IKEA Group. Obchodné domy IKEA Group ročne privíta 783 miliónov návštevníkov. Viac informácií nájdete na www.IKEA.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IKEA