Nemecko stiahlo posledných vojakov z misie NATO v Turecku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nato nemecko

Berlín 30. decembra (WebNoviny.sk) – Posledných 20 vojakov z 300-člennej jednotky vyslanej Nemeckom do južného Turecka, kde sa zapojili do misie Severoatlantickej aliancie proti raketovým útokom zo Sýrie, pricestovalo dnes späť domov. Informovala o tom agentúra DPA.

Vojaci pristáli na vojenskom letisku v Kolíne nad Rýnom, uviedol hovorca nemeckých vzdušných síl. Oficiálne sa tak skončilo nasadenie nemeckej armády (Bundeswehr) a jej raketového systému Patriot na spoločnej misii NATO Active Fence v Turecku.

Systémy Patriot rozmiestnili vo vzdialenosti okolo 100 kilometrov od sýrskej hranice pred dva a pol rokom na žiadosť Turecka. V rámci misie NATO Active Fence spustenej v decembri 2012 mali chrániť pred raketovými útokmi zo Sýrie zmietanej občianskou vojnou.

O stiahnutí raketových systémov Patriot spolu s 300 nemeckými vojakmi z oblasti tureckej hranice rozhodol Berlín v auguste. Dôvodom je pominutie hrozby raketových útokov na Turecko z územia Sýrie.

Svoje systémy Patriot v Turecku už deaktivovali aj USA. Turecko tak pred prípadnými raketovými útokmi zo Sýrie chránia už len protiraketové batérie vyslané Španielskom.

Vojenská spolupráca Nemecka a Turecka sa týmto nekončí. Nemecké prieskumné lietadlá budú v Turecku participovať na medzinárodnom systéme NATO AWACS (letecký systém včasného varovania a riadenia).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy