Nemecko je ochotné prijímať Rusov utekajúcich pred mobilizáciou, cestu do Európy musia mať podľa hovorcu kancelára otvorenú

Rusko, Fínsko, hraničný priechod Vaalimaa
Autá smerujúce z Ruska na fínskom hraničnom priechode Vaalimaa po vyhlásení čiastočnej mobilizácie. Foto: ilustračné, Sasu Makinen/Lehtikuva/AP

Nemeckí predstavitelia naznačujú, že ich krajina je otvorená prijímaniu ruských utečencov. „Mnohí Rusi, ktorých teraz povolávajú, sa nechcú zúčastniť na tejto vojne. To je dobrý znak,“ povedal novinárom na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca nemeckého kancelára Steffen Hebestreit.

Únia musí nájsť riešenie

„Musí zostať otvorená cesta pre Rusov na príchod do Európy a tiež do Nemecka,“ konštatoval. Informuje o tom portál cnn.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hovorca kancelára konštatoval, že členské štáty Európskej únie musia nájsť „životaschopné riešenie“, ako sa zaoberať tými, ktorí majú výhrady svedomia voči „čiastočnej mobilizácii“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podľa jeho slov pred udelením azylu sa musia preskúmať motívy týchto ľudí.

Rusi by mohli požiadať o azyl

Vo štvrtok nemecké rezorty zahraničia a vnútra naznačili, že utekajúci občania Ruska by mohli v Nemecku požiadať o azyl.

„Dezertéri, ktorým hrozia vážne represie, spravidla môžu dostať v Nemecku ochranu,“ povedala pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nancy FaeserováSteffen Hebestreit