Navaľného uznali vinným z podvodu a pohŕdania súdom, dostal niekoľkoročný trest

Alexej Navaľnyj
Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. marca, 13:57

Väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného uznali vinným z podvodu a pohŕdania súdom a udelili mu deväťročný trest odňatia slobody. Ten by si mal odpykať vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Súd mu tiež nakázal zaplatiť pokutu 1,2 milióna rubľov.

Prokurátori ho vinia zo sprenevery 4,7 milióna dolárov z darov pre jeho politické organizácie, ktoré sú v súčasnosti zakázané, a chceli pre neho 13-ročný trest odňatia slobody.

Jeho zástancovia obvinenia označujú za vykonštruované. Sudkyňa Margarita Kotovová počas procesu, ktorý sa uskutočnil v trestaneckej kolónii, uviedla, že Navaľnyj sa dopustil „krádeže majetku organizovanou skupinou“ a uznala ho vinným aj z pohŕdania súdom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Navaľnyj si v trestaneckej kolónii Pokrov už viac ako rok odpykáva dvaapolročný trest za porušenie podmienečného prepustenia. Toho sa podľa úradov dopustil pobytom v Nemecku, kde sa v roku 2020 liečil z otravy nervovoparalytickou látkou. Z otravy viní Kremeľ, ktorý to popiera.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej Navaľnyj