Zvernica v Tatranskej Javorine môže mať aj lepšie využitie, pri ktorom by bola sprístupnená verejnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatry, Biela voda, TANAP
Foto: archívne SITA/Rastislav Ovšonka

Ministerstvo životného prostredia SR sa zaoberá možnosťou využitia zvernice v Tatranskej Javorine neďaleko poľských hraníc. Jednou z nich je aj vybudovanie záchranného či záchytného zariadenia pre tatranskú zver. Ak by sa projekt podaril, skončiť by tam mohli aj niektoré jedince medveďov.

Tatranské šelmy by si tam zároveň mohla pozrieť aj verejnosť. Informoval o tom minister Ján Budaj ešte počas minulotýždňovej návštevy Tatier v súvislosti s preventívnymi opatreniami na ochranu pred medveďmi.

Jelenia zver

Zvernica s rozlohou 800 hektárov patrí pod Správu Tatranského národného parku, využíva sa na chov jelenej zveri. Budaj poukázal na blízkosť Poľska a veľmi vysoký záujem turistov o danú lokalitu. V súvislosti s možnosťou zriadenia centra hovoril o viacerých potrebných krokoch a opatreniach.

„Zatiaľ to skúmame. Ide o 800 hektárov, je to veľmi obrovské miesto. Muselo by byť kvalitne oplotené. Musíme vyrátať, či to naozaj prinesie spoločenský prospech, úplne samoúčelne to nebudeme robiť,“ poznamenal minister, podľa ktorého by tam museli byť visuté chodníky a pozorovateľne.

„Bol by to tak trocha „Jurský park“, a to je drahá a zložitá vec,“ zhodnotil. Dôležitá je podľa neho aj bezpečnosť a zabezpečenie financovania. Rovnako ale podotkol, že existujú aj iné návrhy ako zvernicu využiť. Samotné ministerstvo podľa jeho slov vytvorí niekoľko alternatív.

Potenciál

Riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko pre agentúru SITA uviedol, že zámer záchranného centra či stacionára pre zvieratá spolu s návštevníckym centrom, v ktorom by bolo možné vidieť všetky druhy karpatskej divočiny, by mohol mať perspektívu. Poukázal na to, že takéto centrá fungujú aj v zahraničí.

„Má to potenciál, vedeli by sa vybrať zaujímavé sumy na vstupnom, je tam blízko hotel,“ poznamenal. Išlo by podľa neho o lepšie využitie územia, než je to v súčasnosti.

„Videli sme v zahraničí rôzne záchytné zariadenia a zároveň to bolo návštevnícke centrum. Bolo tam zabezpečené parkovanie, návštevník mohol vidieť zaujímavé zvieratá, tak prečo nie,“ dodal. Pridanou hodnotou by mohla byť edukácia a envirovýchova.

„Bez toho, aby sme to neponúkli návštevníkovi, ktorý by, samozrejme, za tento zážitok zaplatil, by to až taký zmysel nemalo,“ skonštatoval.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajPavol Majko
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR