Zásahový tím usmrtil medveďa vo Vysokých Tatrách, dlhodobo sa kŕmil z kontajnerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medved, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 1. októbra, 15:43

Zásahový tím pre medveďa hnedého odchytil a eutanázoval synantropného medveďa, ktorý opakovane navštevoval intravilán mesta Vysoké Tatry, v lokalite Smokovce. Pri stretnutiach s človekom už nejavil známky plachosti a opätovne sa vracal k nezabezpečeným kontajnerom.

O zásahu informovalo Ministerstvo životného prostredia SR s tým, že sa tak stalo za prítomnosti veterinárneho lekára. Rezort uviedol, že redukciou synantropných medveďov chráni prostredníctvom zásahového tímu obyvateľov Smokoviec.

Výrazná zmena správania medveďa

Zásahový tím monitoroval medveďa v Smokovciach už dlhé mesiace. Ministerstvo skonštatovalo, že stupeň zmeny správania tohto medveďa bol už v takom štádiu, pri ktorom neexistovala nádej na odvyknutie si od stravy z kontajnerov a synantropného chovania.

Návrat k prirodzenému spôsobu života vo voľnej prírode už podľa rezortu nebol reálny. „Zásahový tím vyskúšal všetky možnosti odstrašenia medveďa, žiaľ neúspešne. Medveď opakovane prenikal do intravilánu obce, najmä na územiach Dolného, Horného, Starého a Nového Smokovca. Jedinec sa kŕmil potravou zo zmesového komunálneho odpadu, ktorý nie je v týchto obciach dostatočne zabezpečený,“ uviedlo ministerstvo.

Žiadosť o preskúmanie

Riaditeľ popradského letiska Peter Dujava žiada o preskúmanie opodstatnenosti zásahu tímu pre medveďa hnedého, ktorý vo štvrtok večer v areáli letiska odchytil medveďa a následne ho eutanazoval. Podľa ministerstva životného prostredia malo ísť o synantropného jedinca, ktorý opakovane navštevoval intravilán mesta Vysoké Tatry a nejavil známky plachosti.

Dujava však pre agentúru SITA uviedol, že išlo o malého medveďa, ktorý sa zvykol pohybovať okolo kontajnerov na letisku a nikoho neohrozoval. Zásahový tím podľa jeho slov v minulosti opakovane požiadal, aby pohyb medveďa monitorovali, spoločne hľadali riešenie, no nie fatálnym spôsobom. „V stredu mi povedali, že ho uspia a prenesú. Dnes (1. októbra pozn. redakcie) som zistil, že ho usmrtili,“ povedal.

Bola to vraj medvedica

O zámere usmrtiť jedinca medveďa hnedého Štátne lesy Tatranského národného parku neboli zo strany Štátnej ochrany prírody SR informované. Uviedol to v piatok pre médiá riaditeľ štátnych lesov Ján Marhefka. Podľa jeho slov išlo o medvedicu.

„Naši pracovníci boli privolaní iba za účelom prevzatia uhynutého jedinca. Bolo to v blízkosti cestnej komunikácie v katastrálnom území Veľkej, v priestore medzi letiskom a obcou Veľká,“ uviedol s tým, že mu neprináleží vyjadrovať sa k postupu účastníkov.

Zle zabezpečené kontajnery

Ministerstvo ďalej tvrdí, že v minulosti podporilo mesto Vysoké Tatry nemalým finančným príspevkom na zabezpečenie kontajnerových stojísk. Podľa neho však financie neboli využité tak, aby boli stojiská skutočne zabezpečené.

„Upozorňujeme opäť, že podľa vyhlášky sú tí, ktorí vytvárajú odpad, povinní zabezpečiť ho pred šelmami, buď použitím uzamykateľnej zbernej nádoby alebo inou formou ochrany pred prístupom medveďa k odpadu,“ uviedol rezort.

Aj naďalej platí výzva ministerstva, aby obyvatelia či návštevníci ohlásili prítomnosť medveďov v blízkosti ľudských obydlí na linky tiesňového volania 158 / 112 / 159 / alebo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR +421 903 201 879.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MarhefkaPeter Dujava
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodyŠtátne lesy Tatranského národného parkuZásahový tím pre medveďa hnedého