Zákon o poľovníctve má stovky pripomienok. Zavádza poľovníkov aj verejnosť upozorňuje poľovnícka komora

Poľovníci, diviaky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nekoncepčný zákon o poľovníctve zaznamenal v medzirezortnom pripomienkovom konaní až 790 pripomienok, z nich bolo 458 zásadných. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dodnes nevyriešilo 87 zásadných rozporov, no napriek tomu predložilo zákon Úradu vlády SR.

Slovenská poľovnícka komora (SPK) podala stanovisko k návrhu nového zákona o poľovníctve a uviedla, že kroky, ktoré majú podľa agrorezortu vyriešiť problémy poľovníctva, ako je zrušenie povinného členstva v SPK, prenesenie výkonu činností SPK opäť na štátnu správu a spravodlivejší prenájom štátnych revírov zavádzajú poľovníkov aj verejnosť. Zmeny sa negatívne premietnu do štátneho rozpočtu a peňazí daňových poplatníkov, aj keď v dôvodovej správe je finančný dopad uvedený ako nulový. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca SPK Alojz Kaššák.

Netransparentný proces

„Napriek našim upozorneniam o netransparentnom procese prípravy návrhu nového zákona o poľovníctve ministerstvom, bola národná poľovnícka samospráva, ale aj široká poľovnícka a odborná verejnosť z procesu prípravy vylúčená. Predkladateľ tak preukázateľne porušil ustanovenie zákona. Tragikomická je aj skutočnosť, že poslanci Fecko, Pročko a Kučera predložili svoj vlastný návrh veľmi podobný tomu ministerskému. Taktiež bez konzultácie s kýmkoľvek,“ uviedol hovorca.

Činnosti, ktoré vykonávala SPK z vlastných zdrojov, bude musieť podľa návrhu nového zákona finančne aj organizačne zabezpečovať štát, pravdepodobne z daní daňových poplatníkov. Vydávanie poľovných lístkov, na ktoré štátna správa nemá aktuálne hardvérové ani softvérové vybavenie, zaplatia daňoví poplatníci.

SPK disponuje vlastným štatistickým informačným systémom, ktorý zahŕňa evidenciu poľovných lístkov, kandidátov na skúšky z poľovníctva, poľovnícke štatistiky lovu, štatistiky medailových trofejí, streleckých, kynologických i poľovníckych osvetových podujatí.

Návrh zákona

SPK má kompletnú evidenciu 66 000 poľovníkov a nový návrh zákona znemožní ich kontrolu. Agrorezort podľa komory nedokáže nahradiť servis, ktorý pre ministerstvo vnútra vykonáva na úseku overovania držiteľov zbrojných preukazov SPK prostredníctvom svojho moderného informačného systému. Absencia dôkladného systému a poriadku pri výkone práva poľovníctva ako služby pre spoločnosť vnesie do života občanov neistotu.

Po zrušení povinného členstva v SPK nebude existovať priamy dosah na usmerňovanie aktivít poľovníkov, ktoré sú zväčša spojené s držbou alebo používaním zbrane. Pôjde o bázu dobrovoľnosti. Pri výkone práva poľovníctva použitím zbrane môže podľa komory dôjsť k závažnejším zásahom do prírodného prostredia no ešte nebezpečnejšia sa javí možnosť ohrozenia života, zdravia a bezpečnosti občanov.

V návrhu zákona pri štátnych revíroch proces prenajímania diskvalifikuje strednú vrstvu pretože jediné kritérium má byť cena. Kto dá viac, ten bude poľovať. Revíry sa dostanú do rúk oligarchov, upozorňuje SPK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Kaššák
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPK Slovenská poľovnícka komoraÚV Úrad vlády SR